Answer:
MCl₂
Explanation:
The formula for boiling point elevation can be used to find x. The "complete dissociation" means there will be an ion of M and x ions of Cl in the solution. The number of moles of solute will be 30.2 grams divided by the molecular weight of MClx, where x is the variable we're trying to find.

Then the formula for the salt is MCl₂.
Answer:
See explaination
Explanation:
please kindly see attachment for the step by step solution of the given problem.
Answer:
1.73 atm
Explanation:
Given data:
Initial volume of helium = 5.00 L
Final volume of helium = 12.0 L
Final pressure = 0.720 atm
Initial pressure = ?
Solution:
"The volume of given amount of gas is inversely proportional to its pressure by keeping the temperature and number of moles constant"
Mathematical expression:
P₁V₁ = P₂V₂
P₁ = Initial pressure
V₁ = initial volume
P₂ = final pressure
V₂ = final volume
Now we will put the values in formula,
P₁V₁ = P₂V₂
P₁ × 5.00 L = 0.720 atm × 12.0 L
P₁ = 8.64 atm. L/5 L
P₁ = 1.73 atm
Explanation:
It is known that efficiency is denoted by
.
The given data is as follows.
= 0.82,
= (21 + 273) K = 294 K
= 200 kPa,
= 1000 kPa
Therefore, calculate the final temperature as follows.
0.82 =
= 1633 K
Final temperature in degree celsius =
= 
Now, we will calculate the entropy as follows.

For 1 mole, 
It is known that for
the value of
= 0.028 kJ/mol.
Therefore, putting the given values into the above formula as follows.

= 
= 0.0346 kJ/mol
or, = 34.6 J/mol (as 1 kJ = 1000 J)
Therefore, entropy change of ammonia is 34.6 J/mol.
Answer:
A titration
Explanation:
A common example of a titration is when we have an acid of unknown concentration, so we add a known volume of a base of known concentration. This process lets us determine the concentration of the acid.
By definition, a titration is a quantitative analysis, as we determine how much of an analyte is there in a sample. However, <u>there are quantitative analyzes which are not titrations</u>. This is why the most appropiate answer is<em> a titration</em>.