Below are the choices that can be found in the other sources:
A. diffraction
<span>B. refraction </span>
<span>C. reflection </span>
<span>D. transmission
</span>
The answer is diffraction. It means that <span>the process by which a beam of light or other system of waves is spread out as a result of passing through a narrow aperture or across an edge, typically accompanied by interference between the wave forms produced.</span>
Answer:
(a) 0.0178 Ω
(b) 3.4 A
(c) 6.4 x 10⁵ A/m²
(d) 9.01 x 10⁻³ V/m
Explanation:
(a)
σ = Electrical conductivity = 7.1 x 10⁷ Ω-m⁻¹
d = diameter of the wire = 2.6 mm = 2.6 x 10⁻³ m
Area of cross-section of the wire is given as
A = (0.25) π d²
A = (0.25) (3.14) (2.6 x 10⁻³)²
A = 5.3 x 10⁻⁶ m²
L = length of the wire = 6.7 m
Resistance of the wire is given as


R = 0.0178 Ω
(b)
V = potential drop across the ends of wire = 0.060 volts
i = current flowing in the wire
Using ohm's law, current flowing is given as


i = 3.4 A
(c)
Current density is given as


J = 6.4 x 10⁵ A/m²
(d)
Magnitude of electric field is given as


E = 9.01 x 10⁻³ V/m
Answer:
When you jump down, your kinetic is converted to potential energy of the stretched trampoline. The trampoline's potential energy is converted into kinetic energy, which is transferred to you, making you bounce up. At the top of your jump, all your kinetic energy has been converted into potential energy. Right before you hit the trampoline, all of your potential energy has been converted back into kinetic energy. As you jump up and down your kinetic energy increases and decrease.
What is the unit c denotes here