Answer:
The ball will have an upward velocity of 6 m/s at a height of 5.51 m.
Explanation:
Hi there!
The equations of height and velocity of the ball are the following:
y = y0 + v0 · t + 1/2 · g · t²
v = v0 + g · t
Where:
y = height at time t.
y0 = initial height.
v0 = initial velocity.
t = time.
g = acceleration due to gravity (-9.81 m/s² considering the upward direction as positive).
v = velocity of the ball at time t.
Placing the origin at the throwing point, y0 = 0.
Let´s use the equation of velocity to obtain the time at which the velocity is 12.0 m/s / 2 = 6.00 m/s.
v = v0 + g · t
6.00 m/s = 12.0 m/s -9.81 m/s² · t
(6.00 - 12.0)m/s / -9.81 m/s² = t
t = 0.612 s
Now, let´s calculate the height of the baseball at that time:
y = y0 + v0 · t + 1/2 · g · t² (y0 = 0)
y = 12.0 m/s · 0.612 s - 1/2 · 9.81 m/s² · (0.612 s)²
y = 5.51 m
The ball will have an upward velocity of 6 m/s at a height of 5.51 m.
Have a nice day!
Answer:
volcanic eruptions
Explanation:
The volcanic eruptions are the ones that manage to cause changes to the lithosphere by building up new material on the surface. Through the volcanic eruptions we have release of pyroclastic material on the surface, and more importantly and in much higher amount lava flows. The lava flows quickly cool off on the surface on the Earth, and as they do they pile up new layers of igneous rocks, thus new crust on the surface of the Earth, causing changes on the lithosphere and shaping it for the foreseeable future.
Answer- the correct option for the question would be choice number c which tells us about the natural selection process of human species.
Explanation- Evolution of psychology was studied under the given heads namely Behaviorism cognitive functionalism sociocultural Psychodynamic and structuralism.
On studying the facts under these prospects the evolution of psychology gives us the idea of the selection by nature of individuals and the pattern of their behavior shown in different aspects.
The answer is 96 N .....................................