the first one is medium, the second one is type, and the third one is temperature
. if i gave the correct answer, please give best answer x
I could help
If I know what I was reading I’m sorry I need to translate
Color <span>is a physical property of all visible light determined by the light's frequency and visible to the human eye.</span>
Refer to the diagram shown below.
Neglect wind resistance, and use g = 9.8 m/s².
The pole vaulter falls with an initial vertical velocity of u = 0.
If the velocity upon hitting the pad is v, then
v² = 2*(9.8 m/s²)*(4.2 m) = 82.32 (m/s)²
v = 9.037 m/s
The pole vaulter comes to res after the pad compresses by 50 cm (or 0.5 m).
If the average acceleration (actually deceleration) is (a m/s²), then
0 = (9.037 m/s)² + 2*(a m/s²)*(0.5 m)
a = - 82.32/(2*0.5) = - 82 m/s²
Answer: - 82 m/s² (or a deceleration of 82 m/s²)
Answer: There will be 75258 nuclei left at 6 pm.
Explanation:
a) half-life of the radioactive substance:
Half life is the amount of time taken by a radioactive material to decay to half of its original value.


b) Expression for rate law for first order kinetics is given by:

where,
k = rate constant
t = time for decomposition = 6 hours ( from 12 noon to 6 pm)
A = activity at time t = ?
= initial activity = 600, 000


Thus there will be 75258 nuclei left at 6 pm.