Answer:
The speed of the wave is 3 m/s.
Explanation:
Given that,
Number of waves = 6
Time = 8.0 s
Successive crests 
We need to calculate the frequency
Using formula of frequency

Put the value into the formula


We need to calculate the speed of the wave
Using formula of speed

Put the value into the formula


Hence, The speed of the wave is 3 m/s.
Answer:
r = 4.44 m
Explanation:
For this exercise we use the Archimedes principle, which states that the buoyant force is equal to the weight of the dislodged fluid
B = ρ g V
Now let's use Newton's equilibrium relationship
B - W = 0
B = W
The weight of the system is the weight of the man and his accessories (W₁) plus the material weight of the ball (W)
σ = W / A
W = σ A
The area of a sphere is
A = 4π r²
W = W₁ + σ 4π r²
The volume of a sphere is
V = 4/3 π r³
Let's replace
ρ g 4/3 π r³ = W₁ + σ 4π r²
If we use the ideal gas equation
P V = n RT
P = ρ RT
ρ = P / RT
P / RT g 4/3 π r³ - σ 4 π r² = W₁
r² 4π (P/3RT r - σ) = W₁
Let's replace the values
r² 4π (1.01 10⁵ / (3 8.314 (70 + 273)) r - 0.060) = 13000
r² (11.81 r -0.060) = 13000 / 4pi
r² (11.81 r - 0.060) = 1034.51
As the independent term is very small we can despise it, to find the solution
r = 4.44 m
Answer:
Let us consider the case of a bus turning around a corner with a constant velocity, as the bus approaches the corner, the velocity at say point A is Va, and is tangential to the curve with direction pointing away from the curve. Also, the velocity at another point say point B is Vb and is also tangential to the curve with direction pointing away from the curve.<em> </em><em>Although the velocity at point A and the velocity at point B have the same magnitude, their directions are different (velocity is a vector quantity), and hence we have a change in velocity. By definition, an acceleration occurs when we have a change in velocity, so the bus experiences an acceleration at the corner whose direction is away from the center of the corner</em>.
The acceleration is not aligned with the direction of travel because<em> the change in velocity is at a tangent (directed away) to the direction of travel of the bus.</em>
Thank you for posting your question here at brainly. I hope the answer will help. Below are the choices that can be found elsewhere:
<span>A. 1.5 * 10^3 Watts
B. 7.3 * 10^2 Watts
C. 3.5 * 10^2 Watts
D. 2.5 * 10^2 Watts
</span>
<span>Work = force*displacement = 10^2*87 = 8,700 joule
Power = work/time = 8,700/6 = 1.45*10^3 (rounded up to 1.5 kw). The answer is A. </span>
Answer:
B) form a straight line with the Moon in the middle.
Explanation:
- For the occurrence of a solar eclipse the earth and the moon and the sun must be in a straight line and moon should be in center of the earth so that it completely blocks the rays of the sun and the shadow falls on earth and the sun appears to form a ring and thus the eclipse takes place.