Answer:
B
Explanation:
Icicles melt from a rooftop
The spoon to transfer 40 J of energy to your hand is descibed as follows
<u>Explanation:</u>
Given area of cross section of copper spoon is A = 20mm into 1.5 mm
temperature difference is DT = (100 minus 35) = 65 0C
length of the spoon is l = 18 cm,
amount of heat should be transfer Q = 40 J
coefficient of thermal conductivity of copper k = 400 W by mk
we know that the thermal conductivity is Q by t = k into A into DT by l
t = Q into l by k into A into DT
t = (40 into 0.18) by 
t = 9.23 s
<span>The answer is mirrors. Mirrors are made by applying a metal thin layer on the back surface of a transparent substrat, typically glass. The metal layer in the antiquity was bronze, mercury and later silver whose luster gave the reflective property to the mirror.</span>
Answer: A
Explanation:
Well the high and lows effect the humidity the more humidity the more hot it is so the high brings higher temperatures.
A = h / n => h = a*n
a = 0.290 hit / time
n = 300 times
=> h = 0.290 hit / time * 300 time = 87 hits
Answer: 87 hits