Answer:
Cu(NO3)2 --> MM187.5558
NiNO3 *COEF2* --> 120.6983
The following are the answers to the different questions:
<span>The four rows of data below show the boiling points for a solution with no solute, sucrose (C12H22O11), sodium chloride (NaCl), and calcium chloride (CaCl2) (not in that order). Which boiling point corresponds to calcium chloride?
A. 101.53° C
Which of the following solutions will have the lowest freezing point?
D. 1.0 mol/kg magnesium fluoride (MgF2)
Which of the following compounds will be most effective in melting the ice on the roads when the air temperature is below zero?
A. sodium iodide (NaI)
Four different solutions have the following vapor pressures at 100°C. Which solution will have the greatest boiling point?
B. 96.3 kPa
Four different solutions have the following boiling points. Which boiling point corresponds to a solution with the lowest freezing point?
D. 108.1°C</span>
Answer:
Explanation:
wavelength λ = 12.4 x 10⁻² m .
energy of one photon = h c / λ
= 6.6 x 10⁻³⁴ x 3 x 10⁸ / 12.4 x 10⁻²
= 1.6 x 10⁻²⁴ J .
Let density of coffee be equal to density of water .
mass of coffee = 255 x 1 = 255 g
heat required to heat up coffee = mass x specific heat x rise in temp
= 255 x 4.18 x ( 62-25 )
= 39438.3 J .
No of photons required = heat energy required / energy of one photon
= 39438.3 / 1.6 x 10⁻²⁴
= 24649 x 10²⁴
= 24.65 x 10²⁷ .
1. Answer;
Equation;
-NaCl(aq) → Na{+}(aq) + Cl{-}(aq)
Explanation;
-The polar property of water allows ionic compounds such as sodium chloride to dissolve in water. (sodium chloride is an ionic compound).
-Sodium chloride dissociates in water into sodium ions and chloride ions as shown by the equation. Water molecules surrounds the negatively charged chloride ions and positive sodium ions and pulls them away into solution.
2. Answer;
Equation;
Fe(ClO4)3(aq) → Fe 3+(aq) + 3ClO4 - (aq)
Explanation;
Iron (iii) perchlorate (Fe(ClO4)3 dissociates in water into iron (iii) ion and perchlorate ion. Iron (iii) ion is positively charged while the perchlorate ion is negatively charged, they are pulled apart by the polar water molecules, a process called dissociation.
-
Answer:Mass of Potassium chloride =1.762g
Explanation:
Mass of empty beaker = 23.100 g
Mass of beaker with Potassium chloride = 24.862g
Mass of Potassium chloride = Final weight - initial weight = Mass of beaker with Potassium chloride - Mass of empty beaker = 24.862-23.100 = 1.762g