Answer:
Explanation:
given that
Radius =0.75m
Cnet=0.13nC
a. Electric field inside the sphere located 0.5m from the center of the sphere.
The electric field located inside the sphere is zero.
b. The electric field located 0.25m beneath the sphere.
Since the radius is 0.75m
Then, the total distance of the electric field from the centre of the circle is 0.75+0.25=1m
Then
E=kq/r2
K=9e9Nm2/C2
q=0.13e-9C
r=1m
Then,
E= 9e9×0.13e-9/1^2
E=1.17N/C. Q.E.D
Answer:
To obtain the power, we first need to find the work made by the force.
1) To calculate the work, we need the next equation:

So the force is given by the problem so our mission is to find 'dx' in terms of 't'
2) we know that:

So we have:

Then:

3) Finally, we replace everything:

After some calculation, we have as a result that the work is:
161.9638 J.
4) To calculate the power we need the next equation:

So
P = 161.9638/4.7 = 34.46 W
Answer:
Explanation:
Given that,
Height of the bridge is 20m
Initial before he throws the rock
The height is hi = 20 m
Then, final height hitting the water
hf = 0 m
Initial speed the rock is throw
Vi = 15m/s
The final speed at which the rock hits the water
Vf = 24.8 m/s
Using conservation of energy given by the question hint
Ki + Ui = Kf + Uf
Where
Ki is initial kinetic energy
Ui is initial potential energy
Kf is final kinetic energy
Uf is final potential energy
Then,
Ki + Ui = Kf + Uf
Where
Ei = Ki + Ui
Where Ei is initial energy
Ei = ½mVi² + m•g•hi
Ei = ½m × 15² + m × 9.8 × 20
Ei = 112.5m + 196m
Ei = 308.5m J
Now,
Ef = Kf + Uf
Ef = ½mVf² + m•g•hf
Ef = ½m × 24.8² + m × 9.8 × 0
Ef = 307.52m + 0
Ef = 307.52m J
Since Ef ≈ Ei, then the rock thrown from the tip of a bridge is independent of the direction of throw
The answer for this change in the magnitude of momentum is the same for both because momentum is always conserved so both vehicles have the identical change.
So for determining who has the greater change in kinetic energy, momentum (P) = mv so P^2 = m^2 v^2 P^2 / 2m = 1/2 m v^2 = energy So the weightier the mass the smaller the energy change for the same momentum change so in here, the car has a greater change in kinetic energy.
The correct option is B.
Nuclear fission and fusion are two different types of nuclear reactions, through which energy may be obtained. Nuclear fission involves the splitting of a molecule into two different part in order to generate energy while nuclear fusion reaction involves the joining together of two elements in other to form one product. Nuclear fission generate much radioactive waste than nuclear fusion. The radioactive waste that is obtainable during nuclear fusion is less than 1% of that produce by nuclear fission.