Answer:
-2 m/s^2
Explanation:
Acceleration is equal to the slope of the graph. You just find the slope of that section. The rise is -20 and the run is 10, so you get -2.
Answer:
the vertical distance between the two object will increase uniformly when they are dropped after a fixed interval of time
Explanation:
Since airplane is moving horizontally with constant speed v
so when object is dropped from the plane then the speed of the object will be same as that of the speed of the airplane
so we can say that two object when dropped after some interval of time then they always lie in same vertical line
now we know that they both have same acceleration in vertical line so the motion of two objects relative to each other in vertical direction is always uniform motion because they have no acceleration with respect to each other
So the vertical distance between the two object will increase uniformly when they are dropped after a fixed interval of time
Given : Initial velocity = -1.3 m/s
Final Velocity = -6.5 m/s.
Time = 25 minutes.
To find : Average acceleration.
Solution: We are given units in meter/second (m/s).
So, we need to convert time 25 minutes in seconds.
1 minute = 60 seconds.
25 minutes = 60*25 = 1500 seconds.
Formula for average acceleration is given by,

We are not given intial time, so we can take initial time =0.
Plugging values in the above formula.

= 
= -0.003467
or
.
Answer:
Kathmandu
Explanation:
As the altitude get higher, the gravitational pull of the earth on the object increases, therefore, the mass is higher up above.
A, the light generated from the headlights travels at a fixed speed relative to the road