Considering earth is 4.5 billion years old and dinosaurs only went extinct 66 million ago o would say Answer: A - a little over one yard
Answer:
Explanation:
Given
mass of steel ball 
initial speed of ball 
Final speed of ball
(in upward direction)
Impulse imparted is given by change in the momentum of object
therefore impulse J is given by




so magnitude of Impulse =4 N-s
Answer: 9.312 m/s
Explanation:
The friction force (opposite to the motion) is Fa = μ*m*g*cos(α) with μ = kinetic friction. The force that makes the motion is
F = m*g*sin(α).
The Newton's law gives:
F - Fa = m*a
m*g*sin(α) - μ*m*g*cos(α) = m*a
g*sin(α) - μ*g*cos(α) = a so a = 4.335 m/s²
It's a uniformly accelerated motion:
Space
S = 0.5*a*t²
10 = 0.5*a*t²
=> t = 2.148 s
Velocity
V = a*t = 9.312 m/s.
Answer: The light bulb produces the continuous light. At minimum wavelength the spectrum have maximum intensity.
Explanation:
According to Wein's displacement law, the wavelength is inversely proportional to the temperature.
The intensity depends on the frequency. The frequency is inversely proportional to the wavelength.
Therefore, when the temperature of the light bulb will be maximum then the wavelength will be minimum. At minimum wavelength the spectrum have maximum intensity.
<span>The Adirondack Mountains, Taconic Mountains, and the Hudson Highlands have the most resistant bedrock.</span>