Answer:
averaage speed is v = 13 feet / s
Explanation:
The average speed is the ratio of the distance traveled in a given time interval, let's calculate the distance that the body travels in the two instants of time that give us
t = 1 s
d (1) = 2.6667 1²
d (1) = 2.6667 feet
t = 4 s
d (4) = 2.6667 4²
d (4) = 42.6672 feet
Let's calculate the speed
v = Δx / Δt
v = (42.6672 -2.6667) / (4-1)
v = 40/3
v = 13.33335 feet / s
v = 13 feet / s
Answer:
a 15.22 m/s
b 45.65 m
Explanation:
Using the same formula,
x = vt, where
x is now 45.65, and
t is 3 s, then
45.65 = 3v
v = 45.65/3
v = 15.22 m/s
See the attachment for the part b. We used the distance gotten in part B, to find question A
Answer: The frequency heard is 562.7 Hz.
Explanation: <u>Doppler</u> <u>Effect</u> happens when there is shift in frequency during a realtive motion between a source and the observer of that source.
It can be calculated as:

where:
c is the speed of light (c = 332m/s)
all the subscripted s is related to the Source (frequency, velocity);
all the subscripted o is related to the Observer (frequency, velocity);
As the source is moving towards the observer and the observer is moving towards the source, the velocities of each are opposite related to direction.
So, the frequency perceived by the observer:



= 562.7 Hz
At this condition, the observer hears the train's horn in a perceived frequency of 562.7 Hz
Answer:
a = 10.07m/s^2
Their acceleration in meters per second squared is 10.07m/s^2
Explanation:
Acceleration is the change in velocity per unit time
a = ∆v/t
Given;
∆v = 50.0miles/hour - 0
∆v = 50.0miles/hours × 1609.344 metres/mile × 1/3600 seconds/hour
∆v = 22.352m/s
t = 2.22 s
So,
Acceleration a = ∆v/t = 22.352m/s ÷ 2.22s
a = 10.07m/s^2
Their acceleration in meters per second squared is 10.07m/s^2