Answer:
Weight W = 392.4 N
Density
= 784.31 
Specific gravity S = 0.78431
Force required F = 10 N
Explanation:
Given data
Mass (m) = 40 kg
Volume (V) = 0.051 
Weight W = m × g
⇒ W = 40 × 9.81
⇒ W = 392.4 N
This is the weight of the methanol.
Density
= 
⇒
= 
⇒
= 784.31 
This is the density of the methanol.
Specific gravity (S) = 
⇒ 
⇒ S = 0.78431
This is the specific gravity of the methanol.
Force needed to accelerate this tank F = ma
⇒ F = 40 × 0.25
⇒ F = 10 N
This is the force required to accelerate the tank.
Answer:
a). va=17.23
or 38.54 mph
b). v=38.54 mph and limit is 35 mph
c). Completely inelastic
d). Eka=192.967 kJ
Ekt=76.071 kJ
Explanation:

The motion is an inelastic collision so

The force of the motion is contrarest by the force of friction so

Now with the acceleration can find the time and the velocity final that make the distance 7.25m being united

So the velocity final can be find using this time

a).
Replacing in the first equation the final velocity can find the initial velocity



b).

Velocity limit in m/s is 15.646 m/s and the initial velocity is 17.23 m/s
so is exceeding the speed limit in about 1.58 m/s
or in miles per hour
3.5 mph
c).
The collision is complete inelastic because any mass can be returned to the original mass, so even they are no the same mass however in the moment they move the distance 7.25m as a same mass the motion is considered completely inelastic
d).

Speed = 85/30 m/s
Momentum = 23.5 * 85/30 = ....
= Heat released to cold reservoir
= Heat released to hot reservoir
= maximum amount of work
= temperature of cold reservoir
= temperature of hot reservoir
we know that

eq-1
maximum work is given as
=
- 
using eq-1
=
- 
Answer:
Less
Explanation:
because static friction is more than rolling friction