Color <span>is a physical property of all visible light determined by the light's frequency and visible to the human eye.</span>
Answer:
t₁ = 0.95 s
Explanation:
In this chaos we must use the definition of Newton's second law
F = m a = m dv / dt
dv = F dt / m
Let's replace and integrate, let's take the upward direction of the plane as positive, the force is positive
dv = ∫ (3 + 2t) dt / m
v = (3 t + 2 t²/ 2) /m
Let's evaluate between the lower limit t = 0 v = -6 ft / s (going down) to the upper limit t = t and v = 0
0 - (-6) = (3 (t- 0) + (t² -0)) / m
t² + 3t -6m = 0
Let's look for the mass
W = mg
m = W / g
m = 20/32
m = 0.625 slug
Let's solve the second degree equation
t² + 3t -3.75 = 0
t = (-3 ± √ (32 + 4 1 3.75)) / 2
t = (-3 ± 4,899) / 2
t₁ = 0.95 s
t₂ = -3.95 s
We take the positive time
The answer in the blank is that it is difficult to accelerate at decelerate the vehicle when it is on a fast speed because having a fast speed makes it difficult to adjust the meter as well as if you try to decelerate the vehicle, it could burn out the tires and engine as it is in the fast speed, in accelerating it, it could also be complicated because it would only make the car faster enough that you may no longer control of how to stop it.
Answer:
R₂ / R₁ = D / L
Explanation:
The resistance of a metal is
R = ρ L / A
Where ρ is the resistivity of aluminum, L is the length of the resistance and A its cross section
We apply this formal to both configurations
Small face measurements (W W)
The length is
L = W
Area
A = W W = W²
R₁ = ρ W / W² = ρ / W
Large face measurements (D L)
Length L = D= 2W
Area A = W L
R₂ = ρ D / WL = ρ 2W / W L = 2 ρ/L
The relationship is
R₂ / R₁ = 2W²/L