Archimedes principle states
that
F1 / A1 = F2 / A2
F2 = (A2 / A1) * F1
Also, formula for the force is
F = mg. Formula for the area of the cylinder is A = πr^2, therefore we get
F2 = (πr2^2 / πr1^2) * mg
Since the diameter of the
cylinders are 2 cm and 24 cm, r1 = 12 and r2 = 1.
Substituting the values to the
derived equation, we get
F2 = (π 1^2 / π 12^2) * 2400 * 9.8
F2 = 163.3333 N
<span> </span>
1) 15 / 12 = 1.25 ratio
2) to increase acceleration 1.25 times (with same F, or same engine) you have to lower mass 1.25 times
3) 1515/1.25 = 1212 kg
choose A
Convection can best be observed as she blows the warm steam air that rises.
As the warm steam rises, she forces displaces it with cool air from her mouth. Because the warm steam is less dense it rises and because the cool air is more dense, it displaces the warm air.
This scenario is an example of convection.
Answer:
Distance between peak height (vertically) of projectile and mountain height = (2975.2 - 1800) = 1175.2 m
Distance between where the projectile lands and ship B = (3188.8 - 3110) = 8.8 m
Explanation:
Given the velocity and angle of shot of the projectile, one can calculate the range and maximum height attained by the projectile.
H = (v₀² Sin²θ)/2g
v₀ = initial velocity of projectile = 2.50 × 10² m/s = 250 m/s
θ = 75°, g = 9.8 m/s²
H = 250² (Sin² 75)/(2 × 9.8) = 2975.2 m
Range of projectile
R = v₀² (sin2θ)/g
R = 250² (sin2×75)/9.8
R = 250² (sin 150)/9.8 = 3188.8 m
Height of mountain = 1.80 × 10³ = 1800 m
Maximum height of projectile = 2975.2 m
Distance between peak height (vertically) of projectile and mountain height = 2975.2 - 1800 = 1175.2 m
Distance of ship B from ship A = 2.5 × 10³ + 6.1 × 10² = 2500 + 610 = 3110 m
Range of projectile = 3188.8 m
Distance between where the projectile lands and ship B = 3188.8 - 3110 = 8.8 m