Based on Pauling Scale, electro negativity of Cl = 3.2, Na = 0.9 and H = 2.1
Thus, Electronegativity difference in

= 3.2 -3.2 = 0
Electronegativity difference in NaCl = 3.2-0.9 = 2.3
Similarly, Electronegativity difference in HCl = 3.2 - 2.1 = 1.1
Thus, among the listed molecules following is the decreasing order of electronegativity difference: NaCl> HCl >
Q1)
molarity is defined as the number of moles of solute in 1 L solution
the number of moles of LiNO₃ - 0.38 mol
volume of solution - 6.14 L
since molarity is number of moles in 1 L
number of moles in 6.14 L - 0.38 mol
therefore number of moles in 1 L - 0.38 mol / 6.14 L = 0.0619 mol/L
molarity of solution is 0.0619 M
Q2)
the mass of C₂H₆O in the solution is 72.8 g
molar mass of C₂H₆O is 46 g/mol
number of moles = mass present / molar mass of compound
the number of moles of C₂H₆O - 72.8 g / 46 g/mol
number of C₂H₆O moles - 1.58 mol
volume of solution - 2.34 L
number of moles in 2.34 L - 1.58 mol
therefore number of moles in 1 L - 1.58 mol / 2.34 L = 0.675 M
molarity of C₂H₆O is 0.675 M
Q3)
Mass of KI in solution - 12.87 x 10⁻³ g
molar mass - 166 g/mol
number of mole of KI = mass present / molar mass of KI
number of KI moles = 12.87 x 10⁻³ g / 166 g/mol = 0.0775 x 10⁻³ mol
volume of solution - 112.4 mL
number of moles of KI in 112.4 mL - 0.0775 x 10⁻³ mol
therefore number of moles in 1000 mL- 0.0775 x 10⁻³ mol / 112.4 mL x 1000 mL
molarity of KI - 6.90 x 10⁻⁴ M
Answer:
The change in color.
Explanation:
The apple turn brown in color because of the oxidation process. When the oxygen and water molecules in air react with it, oxidation take place. The oxidation process is very efficient in ambient temperature.
For example, if the peal off apple is placed into the refrigerator it take a time to got oxidize and turn brown, but if it is placed in room temperature it quickly turn brown.
when oxygen is react with peel off apple , it trigger the polyphenol oxidase enzyme to oxidize the phenolic compound and quinones are formed which then react with amino acids and produced brown color.
Answer:
Approximately 0.36 grams, because copper (II) chloride acts as a limiting reactant.
Explanation:
- It is a stichiometry problem.
- We should write the balance equation of the mentioned chemical reaction:
<em>2Al + 3CuCl₂ → 3Cu + 2AlCl₃.</em>
- It is clear that 2.0 moles of Al foil reacts with 3.0 moles of CuCl₂ to produce 3.0 moles of Cu metal and 2.0 moles of AlCl₃.
- Also, we need to calculate the number of moles of the reported masses of Al foil (0.50 g) and CuCl₂ (0.75 g) using the relation:
<em>n = mass / molar mass</em>
- The no. of moles of Al foil = mass / atomic mass = (0.50 g) / (26.98 g/mol) = 0.0185 mol.
- The no. of moles of CuCl₂ = mass / molar mass = (0.75 g) / (134.45 g/mol) = 5.578 x 10⁻³ mol.
- <em>From the stichiometry Al foil reacts with CuCl₂ with a ratio of 2:3.</em>
∴ 3.85 x 10⁻³ mol of Al foil reacts completely with 5.578 x 10⁻³ mol of CuCl₂ with <em>(2:3)</em> ratio and CuCl₂ is the limiting reactant while Al foil is in excess.
- From the stichiometry 3.0 moles of CuCl₂ will produce the same no. of moles of copper metal (3.0 moles).
- So, this reaction will produce 5.578 x 10⁻³ mol of copper metal.
- Finally, we can calculate the mass of copper produced using:
mass of Cu = no. of moles x Atomic mass of Cu = (5.578 x 10⁻³ mol)(63.546 g/mol) = 0.354459 g ≅ 0.36 g.
- <u><em>So, the answer is:</em></u>
<em>Approximately 0.36 grams, because copper (II) chloride acts as a limiting reactant.</em>