Answer:
The answer is B) Magnetic field
Explanation:
I chose it and I got it right
Answer: 8.1 x 10^24
Explanation:
I(t) = (0.6 A) e^(-t/6 hr)
I'll leave out units for neatness: I(t) = 0.6e^(-t/6)
If t is in seconds then since 1hr = 3600s: I(t) = 0.6e^(-t/(6 x 3600) ).
For neatness let k = 1/(6x3600) = 4.63x10^-5, then:
I(t) = 0.6e^(-kt)
Providing t is in seconds, total charge Q in coulombs is
Q= ∫ I(t).dt evaluated from t=0 to t=∞.
Q = ∫(0.6e^(-kt)
= (0.6/-k)e^(-kt) evaluated from t=0 to t=∞.
= -(0.6/k)[e^-∞ - e^-0]
= -0.6/k[0 - 1]
= 0.6/k
= 0.6/(4.63x10^-5)
= 12958 C
Since the magnitude of the charge on an electron = 1.6x10⁻¹⁹ C, the number of electrons is 12958/(1.6x10^-19) = 8.1x10^24 to two significant figures.
We know that acceleration is change in velocity by time taken for that change.
In this case velocity change is 3.7 m/s
Time taken for this change = 60 ms = 
So acceleration of frog = 
= 61.66 m/
So acceleration of frog is 61.66 m/
o it is evident that frog is capable of remarkable accelerations.
Answer and Explanation:
curents i = 2.9 A
i ' = 4.4 A
the magnitude (in T.m) of the path integral of B.dl around the window frame = μo * current enclosed
= μo* ( i '- i )
Since from Ampere's law
where μ o = permeability of free space = 4π * 10 ^-7 H / m
plug the values we get the magnitude (in T.m) of the path integral of B.dl = ( 4π*10^-7 ) (2.9+4.4)
= 1.884 * 10^-6 Tm
Answer:
The speed of light will be c=3x10^8m/s
Explanation:
This is the same as the speed of light because your speed does not affecttje speed of light so you will see the light approaching you at the same speed of light c