Answer:
a) v = √ g x
, b) W = 2 m g d
, c) a = ½ g
Explanation:
a) For this exercise we use Newton's second law, suppose that the block of mass m moves up
T-W₁ = m a
W₃ - T = M a
w₃ - w₁ = (m + M) a
a = (3m - m) / (m + 3m) g
a = 2/4 g
a = ½ g
the speed of the blocks is
v² = v₀² + 2 ½ g x
v = √ g x
b) Work is a scalar, therefore an additive quantity
light block s
W₁ = -W d = - mg d
3m heavy block
W₂ = W d = 3m g d
the total work is
W = W₁ + W₂
W = 2 m g d
c) in the center of mass all external forces are applied, they relate it is
a = ½ g
<span>The viewer travels through the electron cloud, then the nucleus, and then the electron cloud again.</span>
The array of colors observed when viewing films of soap are caused by the interference, and from the reflections of light from two nearby surfaces (outer surface and inner surface). Among the choices, the closest answer would be B. reflection, refraction, and interference.
Answer:
<h2>0.056 W</h2>
Explanation:

From ohms law we know that
Given data
P1 = 0.5 Watt
P2 = ?
V1= 3 Volts
V2= 1 Volt
Thus we can solve for the power dissipated as follows


<em>The resistor will dissipate 0.056 Watt</em>
Answer:
The final temperature of the object will be 42.785 °C
Explanation:
When the heat added or removed from a substance causes a change in temperature in it, this heat is called sensible heat.
In other words, sensible heat is the amount of heat that a body absorbs or releases without any changes in its physical state (phase change), so that the temperature varies.
The equation for calculating the heat exchanges in this case is:
Q = c * m * ΔT
where Q is the heat exchanged by a body of mass m, constituted by a substance of specific heat c and where ΔT is the variation in temperature.
In this case:
- Q= 450 J
- c= 2.89

- m= 20 g
- ΔT= Tfinal - Tinitial= Tfinal - 35 °C
Replacing:
450 J= 2.89
*20 g* (Tfinal - 35°C)
Solving for Tfinal:

7.785 °C=Tfinal - 35°C
7.785 °C + 35°C= Tfinal
42.785 °C=Tfinal
<u><em>The final temperature of the object will be 42.785 °C</em></u>