I believe this answer is B but my believing sucks so
Answer:
(a) Angle of incidence for violet is more than the angle of incidence for red
(b) 2.4°
Explanation:
refractive index for violet , v = 1.66
refractive index for red, nR = 1.61
wavelength for violet, λv = 400 nm
wavelength for red, λR = 700 nm
Angle of refraction, r = 30°
(a) Let iv be the angle of incidence for violet.
Use Snell,s law
nv = Sin iv / Sin r
1.66 = Sin iv / Sin 30
Sin iv = 0.83
iv = 56°
Use Snell's law for red
nR = Sin iR / Sin r
where, iR be the angle of incidence for red
1.61 = Sin iR / Sin 30
Sin iR = 0.805
iR = 53.6°
So, the angle of incidence for violet is more than red.
(b) iv - iR = 56° - 53.6° = 2.4°
<span>The skier will transform their gravitational energy into mostly kinetic energy (with a minor amount transformed into heat from the friction of the skis across the snow and air friction). Once the skier hits the snowdrift, their kinetic energy is transferred into the snow which moves when they strike it due to the kinetic energy that is now in the snow. Along with again a minor amount of heat energy transferred as they move through the snowdrift.</span>
Answer:
The maximum amount of mechanical energy converted to internal energy during the fall is 26.7 joules
Explanation:
Potential Energy (PE) = weight of baseball × height = 1.47N × 10m = 14.7Nm = 14.7 joules
Kinetic Energy (KE) = 12 joules
Maximum amount of mechanical energy converted to internal energy during the fall = PE + KE = 14.7 joules + 12 joules = 26.7 joules
To help you I need to assume a wavelength and then calculate the momentum.
The momentum equation for photons is:
p = h / λ , this is the division of Plank's constant by the wavelength.
Assuming λ = 656 nm = 656 * 10 ^ - 9 m, which is the wavelength calcuated in a previous problem, you get:
p = (6.63 * 10 ^-34 ) / (656 * 10 ^ -9) kg * m/s
p = 1.01067 * 10^ - 27 kg*m/s which must be rounded to three significant figures.
With that, p = 1.01 * 10 ^ -27 kg*m/s
The answers are rounded to only 2 significan figures, so our number rounded to 2 significan figures is 1.0 * 10 ^ - 27 kg*m/s
So, assuming the wavelength λ = 656 nm, the answer is the first option: 1.0*10^-27 kg*m/s.