Answer:
No
Explanation:
Unless there are other external forces, this will never be true. Because according to energy conservation, potential energy will be converted to kinetic energy as the ball falls down (so it loses height and gain speed). And vice versa, kinetic to potential when it bounces back. So the potential energy after must be the same (or smaller if losing heat to external environment), so it can only get the the same height or less, but not more.
Answer:
r = 4.44 m
Explanation:
For this exercise we use the Archimedes principle, which states that the buoyant force is equal to the weight of the dislodged fluid
B = ρ g V
Now let's use Newton's equilibrium relationship
B - W = 0
B = W
The weight of the system is the weight of the man and his accessories (W₁) plus the material weight of the ball (W)
σ = W / A
W = σ A
The area of a sphere is
A = 4π r²
W = W₁ + σ 4π r²
The volume of a sphere is
V = 4/3 π r³
Let's replace
ρ g 4/3 π r³ = W₁ + σ 4π r²
If we use the ideal gas equation
P V = n RT
P = ρ RT
ρ = P / RT
P / RT g 4/3 π r³ - σ 4 π r² = W₁
r² 4π (P/3RT r - σ) = W₁
Let's replace the values
r² 4π (1.01 10⁵ / (3 8.314 (70 + 273)) r - 0.060) = 13000
r² (11.81 r -0.060) = 13000 / 4pi
r² (11.81 r - 0.060) = 1034.51
As the independent term is very small we can despise it, to find the solution
r = 4.44 m
Answer:
Impulse = 90
Resulting Velocity = 89
Explanation:
Use F * change in time = m * change in velocity.
For the first part of the question, the left side of the equation is the impulse. Plug it in.
60 * (3.0 - 0) = 90.
For the second half. we use all parts of the equation. I'm gonna use vf for the final velocity.
60 * (3.0 - 0) = 10 * (vf - 80). Simplify.
90 = 10vf - 800. Simplify again.
890 = 10vf. Divide to simplify and get the answer.
The resulting velocity is 89.
Explanation:
A person standing still for a long time feels tired because the force of gravity acts on our body and puts stress on our muscles. so our muscles need energy to do work and keep body balanced and help to stand upright.
Answer: The final volume V₂ of the container is 0.039 m³.
Explanation:
Since the temperature is constant, the gas would expand isothermally.
For isothermal expansion,
P₁V₁=P₂V₂
Where, P₁ and P₂ are the initial and final pressure and V₁ and V₂ are initial and final volume.
It is given that:
V₁ = 0.0250 m³
P₁ = 1.5 × 10⁶ Pa
P₂ = 0.950 × 10⁶ Pa
V₂ = ?
⇒ 1.5 × 10⁶ Pa × 0.0250 m³ = 0.950 × 10⁶ Pa × V₂
⇒V₂ = 0.039 m³
Hence, the final volume V₂ of the container is 0.039 m³.