<span>mass B/molar mass A = (rate A/rate B)^2.
we know our unknown gas (A) effuses at .797 times our known gas (B) so
rate A/rate B = .797
so 0.797^2 = 28 / molar mass A
Molar mass A = 28 / 0.635 = 44.09 g / mole
Molar mass is 44.09 g/mol</span>
Answer:
(1) 0.0016 mol/L
Explanation:
Let the concentration of alcohol after 3.5 hours be y M
The reaction follows a first-order
Rate = ky^0 = change in concentration/time
k = 6.4×10^-5 mol/L.min
Initial concentration = 0.015 M
Concentration after 3.5 hours = y M
Time = 3.5 hours = 3.5×60 = 210 min
6.4×10^-5y^0 = 0.015-y/210
y^0 = 1
0.015-y = 6.4×10^-5 × 210
0.015-y = 0.01344
y = 0.015 - 0.01344 = 0.00156 = 0.0016 mol/L (to 4 decimal places)
Answer:
The correct answer is B. Since the two metals have the same mass, but the specific heat capacity of iron is much greater than that of gold, the final temperature of the two metals will be closer to 498 K than to 298 K
Explanation:
Iron is hotter and gold is colder, therefore, according to laws of thermodynamics, iron will lose heat to gold until they are at the same temperature.
The specific heat capacity of iron(0.449) is over three times that of gold(0.128). Since masses are equal, this means that each time iron's temperature drops by one degree, the energy released it releases makes gold's temperature increase by more than 3 degrees. So gold's temperature will be climbing much faster than iron's is falling. Meaning they will meet closer to the initial temperature of iron than that of gold
Answer:
4.5 kg/L
Explanation:
Density is 4.5g/mL and it means that in 1 mL of volume, the mass contained is 4.5 g.
Let's make a rule of three
1L = 1000 mL
1 mL has a mass of 4.5 g
1000 mL would have 4500 g
Our new density would be 4500 g/L, but we may convert the g to kg
1 kg / 1000 g . 4500 g = 4.5 kg
In conclusion 4.5 g/mL = 4.5 kg/L