B. A 50g fish swimming in a fish tank.
A complex entity involving the Earth's biosphere, atmosphere, oceans, and soil; the totality constituting a feedback or cybernetic system which seeks an optimal physical and chemical environment for life on this planet
Answer:
E=0
Explanation:
Electric field due to each thin sheet of charge=\sigma/2\varepsilon
let us say the right plate has positive charge density \varepsilonand left sheet has a negative charge density -\varepsilon .
In the region between the plates,the electric field due to each plate is in same direction,
E=\sigma/2\varepsilon-(-\sigma/2\varepsilon)
E=\sigma/\varepsilon
in the region outside the plates, the field due to the plates is in opposite directions
E=-\sigma/2\varepsilon-(-\sigma/2\varepsilon)
E=-\sigma/2\varepsilon+\sigma/2\varepsilon
E=0
156.8 Joules of energy is in the box's gravitational potential energy store
<u>Explanation</u>:
<em>Given:</em>
Mass of the box Dane is holding = 8 Kilograms
Height at which Dane is holding the box above the ground= 2 metres
<em>To Find:</em>
Gravitational potential energy in the box=?
<em>Solution:</em>
gravitational potential energy is the work done per mass on a object to move that object from one fixed location to to another location against gravity.Its unit is joules or J
Thus Gravitational potential energy is represented as,

where
is the gravitational potential energy
m is the mass
h is the height
g is the gravitational force( 9.8
)
Now substituting the given values,


F= (speed)/(wavelength)
Therefore, speed = Frequency x wavelength
V = 68m/s