The heat required to convert the unknown substance X from one phase to another is 1600 J times the specific heat of that substance.
Explanation:
The heat energy required to convert a substance or to heat up or increase the temperature of a substance can be obtained from the specific heat formula.
As per this formula, the heat energy applied should be equal to the product of mass of the substance with temperature gradient and also with specific heat of the substance. Basically, the heat provided to increase or convert a substance should be more than the specific heat of the substance.

Since, here the mass of the substance X is given as m = 20g and the temperature change is given from -10°C to 70°C.
Then ΔT = (70-(-10))=70+10=80°C.
As the substance is unknown, the specific heat of that substance can also not be determined. Hence keep it as C.

Q = 1600C J
Thus, the heat required to convert the unknown substance X from one phase to another is 1600 J times the specific heat of that substance.
Answer:
As shown in the attachment
Explanation:
The detailed steps and mathematical assumptions and manipulation is as shown in the attachment.
Answer:
12.5 J
Explanation:
Force, F = 25 N
Distance, d = 0.5 m
The direction of force and the displacement is same.
Work is defined as the product of force in the direction of displacement and the displacement.
Work = Force x displacement x CosФ
Where, Ф be the angle between force and the displacement
Here, Ф = 0°
So, W = 25 x 0.5 x Cos0°
W = 12.5 J
Answer:
The energy required to extend the pen is 7.2 mJ.
Explanation:
Given that,
Length = 1.8 cm
Spring constant = 300 N/m
Spring is compressed = 1.0 mm
Again, Compressed = 6.0 mm
Total compressed = 1.0+6.0 = 7.0 mm
We need to calculate the required energy
The energy required is equal to the change in spring potential energy


Put the value into the formula



Hence, The energy required to extend the pen is 7.2 mJ.