Answer:
Explanation:
Given
Two block are connected by rope 
rope is attached to block 2
suppose
is a force applied to Rope
Applied force
=Tension in Rope 2

where a=acceleration of system
Tension in rope
is denoted by 

divide 1 and 2 we get

also 



Answer:
Density of body = 0.25g/cc
Explanation:
Given:
Volume submerged in water = 3/4
Find:
Density Of Body
Computation:
Density of body = fraction of body in liquid x density of water
Density of body = [1-3/4]1
Density of body = 0.25g/cc
Answer:
Explanation:
Bohr's energy expression is as follows
E_n = 13.6 z² /n² where z is atomic no and n is principal quantum no of the atom .
z for helium is 2 and for ionised atom is 5 . Let energy of n₁ level of He is equal to energy level n₂ of ionised atom
so
13.6 x 2² / n₁² = 13.6 x 5² / n₂²
n₁ / n₂ = 2/5 , ie 2nd energy level of He matches 5 th energy level of ionised atom .
For quantum numbers less than or equal to 9 , If we take n₁ = 8 for He
Putting it in the equation above
2² / 8² = 5² / n₂²
n₂ = 5 x 8 / 2
= 20 .
energy
= - 13.6 x2² / 8²
= - 0.85 eV .
His answer was incorrect because according to ohm's law the formula used should have been R=V/I instead of multiplying and the answer should be 8ohms
Answer:
σ₁ =
C/m²
σ₂ =
C/m²
Explanation:
The given data :-
i) The radius of smaller sphere ( r ) = 5 cm.
ii) The radius of larger sphere ( R ) = 12 cm.
iii) The electric field at of larger sphere ( E₁ ) = 358 kV/m. = 358 * 1000 v/m


Q₁ = 572.8
C
Since the field inside a conductor is zero, therefore electric potential ( V ) is constant.
V = constant
∴

=
C
Surface charge density ( σ₁ ) for large sphere.
Area ( A₁ ) = 4 * π * R² = 4 * 3.14 * 0.12 = 0.180864 m².
σ₁ =
=
=
C/m².
Surface charge density ( σ₂ ) for smaller sphere.
Area ( A₂ ) = 4 * π * r² = 4 * 3.14 * 0.05² =0.0314 m².
σ₂ =
=
=
C/m²