Answer is: molality of urea is 5.84 m.
If we use 100 mL of solution:
d(solution) = 1.07 g/mL.
m(solution) = 1.07 g/mL · 100 mL.
m(solution) = 107 g.
ω(N₂H₄CO) = 26% ÷ 100% = 0.26.
m(N₂H₄CO) = m(solution) · ω(N₂H₄CO).
m(N₂H₄CO) = 107 g · 0.26.
m(N₂H₄CO) = 27.82 g.
1) calculate amount of urea:
n(N₂H₄CO) = m(N₂H₄CO) ÷ M(N₂H₄CO).
n(N₂H₄CO) = 27.82 g ÷ 60.06 g/mol.
n(N₂H₄CO) = 0.463 mol; amount of substance.
2) calculate mass of water:
m(H₂O) = 107 g - 27.82 g.
m(H₂O) = 79.18 g ÷ 1000 g/kg.
m(H₂O) = 0.07918 kg.
3) calculate molality:
b = n(N₂H₄CO) ÷ m(H₂O).
b = 0.463 mol ÷ 0.07918 kg.
b = 5.84 mol/kg.
I can’t access the pictures. Sorry!
Answer:
The answer to your question is:
Explanation:
A) state with reasons
From the description we can conclude that the compound is a binary salt. Binary salts are form by a metal and a non metal, one of their characteristics is that the elements are attached by an ionic bond.
i) the physical properties of ZBr2 at room temperature
Crystals, high fusion and boiling points, they conduct water when dissolved in water, they are soluble in water but not in gasoline.
ii) whether z is a metal or non metal.
Z is a metal
A 0.200 M of K2SO4 solution is produced by diluting 20.0 mL of 5.00 M K2SO4 solution to 500.0 mL.
<u>Explanation</u>:
- When dealing with dilution we will use the following equation:
M1 V1 = M2 V2
where,
M1 = initial concentration
V1 = initial volume
M2 = final concentration
V2 = final volume
- By diluting 20.0 mL of 5.00 M K2SO4 solution to 500.0 mL, we get
M1 V1 = M2 V2
20.0 mL
5.00 M = M2
500.0 mL
M2 = (20.0 mL
5.00 M) / 500.0 mL
M2 = 0.200 M.
Hence A 0.200 M of K2SO4 solution is produced by diluting 20.0 mL of 5.00 M K2SO4 solution to 500.0 mL.
Answer: The oxidation state of selenium in SeO3 is +6
Explanation:
SeO3 is the chemical formula for selenium trioxide.
- The oxidation state of SeO3 = 0 (since it is stable and with no charge)
- the oxidation number of oxygen (O) IN SeO3 is -2
- the oxidation state of selenium in SeO3 = Z (let unknown value be Z)
Hence, SeO3 = 0
Z + (-2 x 3) = 0
Z + (-6) = 0
Z - 6 = 0
Z = 0 + 6
Z = +6
Thus, the oxidation state of selenium in SeO3 is +6