Answer:
A) 
B) 
Explanation:
Given:
- temperature of air,

- temperature of lungs,

- specific Heat exchanged from the lungs ,

- specific heat of air,

- mass of 1 L air,

- breath rate,

A)
Now,
amount of heat needed to warm the air of lungs to the body temperature:



B)
Amount of heat lost per hour:
<u>No. of breaths per hour:</u>



<u>Now the total loss of energy in 1 hr.:</u>



Assuming that all energy of the small ball is transferred
to the bigger ball upon impact, then we can say that:
Potential Energy of the small ball = Kinetic Energy of
the bigger ball
Potential Energy = mass * gravity * height
Since the small ball start at 45 cm, then the height
covered during the swinging movement is only:
height = 50 cm – 45 cm = 5 cm = 0.05 m
Calculating for Potential Energy, PE:
PE = 2 kg * 9.8 m / s^2 * 0.05 m = 0.98 J
Therefore, maximum kinetic energy of the bigger ball is:
<span>Max KE = PE = 0.98 J</span>
Answer:
The correct prediction will be:
The temperature of the surface of the ball bearing when rubbed over glass will be the least.
The incorrect prediction:
The tennis ball over the linoleum floor will have no friction, as the temperatures will not change.
In elastic
collision, both the kinetic energy and momentum are conserved. Conservation
means that both the kinetic energy and momentum will have the same values
before and after elastic collision.
<span>As the
object A has low mass than object B. Hence upon collision, object B moves
forward, while object A will move backward. So option "C" is correct. </span>
Answer:
80% (Eighty percent)
Explanation:
The material has a refractive index (n) of 1.25
Speed of light in a vacuum (c) is 2.99792458 x 10⁸ m/s
We can find the speed of light in the material (v) using the relationship
n = c/v, similarly
v = c/n
therefore v = 2.99792458 x 10⁸ m/s ÷ (1.25) = 239 833 966 m/s
v = 239 833 966 m/s
Therefore the percentage of the speed of light in a vacuum that is the speed of light in the material can be calculated as
(v/c) × 100 = (1/n) × 100 = (1/1.25) × 100 = 0.8 × 100 = 80%
Therefore speed of light in the material (v) is eighty percent of the speed of light in the vacuum (c)