Answer:
The second knife-edge must be placed 46.2 cm from the zero mark of the rod.
Explanation:
From the law of equilibrium, ΣF = 0 and ΣM = 0.
Let R be the reaction at the knife edge. Since the weight of the rod and zinc load act downward, and we take downward position as negative
-32 N - 2 N + R = 0
-34 N = -R
R = 34 N
Also, let us assume the knife-edge is x cm from the zero mark. Taking moments about the weight and assuming the knife-edge is right of the weight of the rod. Taking clockwise moments as positive and anti-clockwise moments as negative,
-(45 - 25)2 + (x - 45)R = 0
-(20)2 + (x - 45)34 = 0
-40 = -(x - 45)34
x - 45 = 40/34
x - 45 = 1.18
x = 45 + 1.18
x = 46.18 cm
x ≅ 46.2 cm
The second knife-edge must be placed 46.2 cm from the zero mark of the rod.
Answer:
the vertical distance between the two object will increase uniformly when they are dropped after a fixed interval of time
Explanation:
Since airplane is moving horizontally with constant speed v
so when object is dropped from the plane then the speed of the object will be same as that of the speed of the airplane
so we can say that two object when dropped after some interval of time then they always lie in same vertical line
now we know that they both have same acceleration in vertical line so the motion of two objects relative to each other in vertical direction is always uniform motion because they have no acceleration with respect to each other
So the vertical distance between the two object will increase uniformly when they are dropped after a fixed interval of time
This is very good conceptual question and can clear your doubts regarding work-energy theorem.
Whenever force is perpendicular to the direction of the motion, work done by that force is zero.
According to work-energy theorem,
Work done by all the force = change in kinetic energy.
here, work done = 0.
Therefore,
0=change in kinetic energy
This means kinetic energy remains constant.
Hope this helps
The concept required to perform this exercise is given by the coulomb law.
The force expressed according to this law is given by

Where,

q = charges of the objects
r= distance/radius
Our values are previously given, so

Replacing,



The force acting on the block are given by,




Therefore the box is accelerated upward.