Answer:
a) density of the object is 3995.01, b) the weight scale reads 22N c) the sum individually will be the same with when added together.
Step-by-step explanation:
The weight of the object in air is 8N,
and weight = Mass * acceleration due to gravity = m * 9.81
8/9.81 = 0.815,
upthrust( force acting on the body from the liquid impeding the immersion) on the body when fully submerged = weight in air - weight in water = 8N - 6N =2N
Upthrust = weight of water displaced = 2N = mass * acceleration
2/9.81 = 0.204kg
density of water(1000kg/m^3) = mass of water / volume of water
volume of water displaced = 0.204/1000 = 0.000204m^3 (204cm^3)
volume of water displaced = volume of the solid
density of solid = mass/ volume = 0.815/0.000204 = 3995.01kg/m^3
b) when fully submerge in water the the scale experience according to newton third law of motion ( equal and opposite reaction of forces) additional 2N push so that total weight with the fully submerge solid = 20N + upthrust = 20N + 2N =22N
c) the of two scale reading is before (8N + 20N = 28N) and after (6N + 22N = 28) since there is no loss of matter; the demonstration was in equilibrium.
Answer: B. Accurate but not reliable
Step-by-step explanation:
An experiment is said to be "reliable" when it consistently gives the same answers when done repeatedly, when the experiment is carried out several times it gives the same result each times.
An experiment is said to be " accurate "
when it produce a correct result using the right procedure and method .
In this case the research assessing a new screening tools for early identification of prostate cancer, test result is "accurate but not reliable ", since the consistent test result was not accurate.
First divided 140 by 100 to find out how much 1 percent is
140 ÷ 100 = 1.4
multiply 1.4 by 45 to find 45 %; 1.4 x 45 = 63
then add 63, which is 45%, to 140, which is 100%, and you get 203, which is 140 + 45%, or 145%
please mark brainliest if this helped you. I hope it did!
Answer:
N=27 participants
Step-by-step explanation:
Analysis of variance (ANOVA) "is used to analyze the differences among group means in a sample".
The sum of squares "is the sum of the square of variation, where variation is defined as the spread between each individual value and the grand mean"
When we conduct a multiple regression we want to know about the relationship between several independent or predictor variables and a dependent or criterion variable.
If we assume that we have
independent variables and we have
individuals, we can define the following formulas of variation:
And we have this property
The degrees of freedom for the model on this case is given by
where k =2 represent the number of variables.
The degrees of freedom for the error on this case is given by
. Sinc we know k we can find N.

And the total degrees of freedom would be 
On this case the correct answer would be N=27 participants
<span>The number of dollars collected can be modelled by both a linear model and an exponential model.
To calculate the number of dollars to be calculated on the 6th day based on a linear model, we recall that the formula for the equation of a line is given by (y - y1) / (x - x1) = (y2 - y1) / (x2 - x1), where (x1, y1) = (1, 2) and (x2, y2) = (3, 8)
The equation of the line representing the model = (y - 2) / (x - 1) = (8 - 2) / (3 - 1) = 6 / 2 = 3
y - 2 = 3(x - 1) = 3x - 3
y = 3x - 3 + 2 = 3x - 1
Therefore, the amount of dollars to be collected on the 6th day based on the linear model is given by y = 3(6) - 1 = 18 - 1 = $17
To calculate the number of dollars to be calculated on the 6th day based on an exponential model, we recall that the formula for exponential growth is given by y = ar^(x-1), where y is the number of dollars collected and x represent each collection day and a is the amount collected on the first day = $2.
8 = 2r^(3 - 1) = 2r^2
r^2 = 8/2 = 4
r = sqrt(4) = 2
Therefore, the amount of dollars to be collected on the 6th day based on the exponential model is given by y = 2(2)^(5 - 1) = 2(2)^4 = 2(16) = $32</span>