Cu = 63.546
N= 14.001 g/mol
O= 15.999 g/mol * 3 = 47.997
Copper (II) Nitrate has a MW of 125.544 g/mol
6.25 x 125.544
= 784.65 <--- is your answer, if there were was a multiple choice or not :)
Answer:
-10778.95 J heat must be removed in order to form the ice at 15 °C.
Explanation:
Given data:
mass of steam = 25 g
Initial temperature = 118 °C
Final temperature = 15 °C
Heat released = ?
Solution:
Formula:
q = m . c . ΔT
we know that specific heat of water is 4.186 J/g.°C
ΔT = final temperature - initial temperature
ΔT = 15 °C - 118 °C
ΔT = -103 °C
now we will put the values in formula
q = m . c . ΔT
q = 25 g × 4.186 J/g.°C × -103 °C
q = -10778.95 J
so, -10778.95 J heat must be removed in order to form the ice at 15 °C.
Molar mass <span>CH2BrCH2Br = 188.0 g/mol
1 mole ---------- 188.0 g
</span>0.500 moles ----- ?
mass = 0.500 * 188.0 / 1
= 94.0 g
Answer C
hope this helps!
Answer:
Solubility indicates the maximum amount of a substance that can be dissolved in a solvent at a given temperature. Such a solution is called saturated,it is calculated by dividing the mass of the compound by mass of the solvent then multiply by the molar concentration.
molar mass of solvent (Agl)= 107.8682 + 126.90447 = 234.77267g/mol
For 0.038M of Nal
molar mass of Nal compound= 22.99 + 126.90447 = 149.89447g/mol
solubility = [ 149.89447 / 234.77267] * 0.038 = 0.024
For 0.05M of AgNO3
molar mass of AgNO3 compound = 107.8682 + 14.01 + 3(16) = 169.8782g/mol
solubility = [169.8782 / 234.77267] * 0.05 = 0.036
For 0.025M of KI
molar mass of KI compound = 39.0983 + 253.8089 = 292.9072g/mol
solublity = [292.9072 / 234.77267] * 0.025 = 0.031
For 0.0125M of Lil
molar mass of Lil compound = 6.941 + 253.8089 = 260.7499g/mol
solubility = [260.7499 / 234.77267] * 0.0125 = 0.014
Therefore the solution with the highest solubility is 0.05M of AgNO3
It means there is a lot of the same thing and not many others