Answer:
PLEASE HELP John is rollerblading down a long, straight path. At time zero, there is a mailbox about 1 m in front of him. In the 5 s time period that follows, John's velocity is given by the velocity versus time graph in the figure. Taking the mailbox to mark the zero location, with positions beyond the mailbox as positive, plot his position versus time in the given position versus time graph. John is rollerblading down a long, straight path. At time zero, there is a mailbox about 1 m in front of him. In the 5 s time period that follows, John's velocity is given by the velocity versus time graph in the figure. Taking the mailbox to mark the zero location, with positions beyond the mailbox as positive, plot his position versus time in the given position versus time graph. Assuming that all the numbers given are exact, what is John's position at a time of 4.79 s ? Enter your answer to at least three significant digits.
Explanation:
It is given that,
Speed of the jet airplane with respect to air,
If the wind at the airliner’s cruise altitude is blowing at 100 km/h from west to east, 
(A) Let
is the speed of the airliner relative to the ground if the airplane is flying from west to east,

(B) Let
is the speed of the airliner relative to the ground if the airplane is flying from east to west,

Hence, this is the required solution.
Answer:
The maximum amount of mechanical energy converted to internal energy during the fall is 26.7 joules
Explanation:
Potential Energy (PE) = weight of baseball × height = 1.47N × 10m = 14.7Nm = 14.7 joules
Kinetic Energy (KE) = 12 joules
Maximum amount of mechanical energy converted to internal energy during the fall = PE + KE = 14.7 joules + 12 joules = 26.7 joules
<em>12,25 km/h</em>
<em>≈ 3,4 m/s </em>
<em>v = d/t</em>
<em>= 12250m/h</em>
<em>= 12,25km/h</em>
<em>or</em>
<em>v = d/t</em>
<em>= 12250m/h</em>
<em>1h = 60m×60s = 3600s</em>
<em>= 12250m/3600s</em>
<em>≈ 3,4 m/s </em>
Answer:
a. 150 N
Explanation:
Gravitational Force: This is the force that act on a body under gravity.
The gravitational force always attract every object on or near the earth's surface. The earth therefore, exerts an attractive force on every object on or near it.
The S.I unit of gravitational force is Newton(N).
Mathematically, gravitational force of attraction is expressed as
(i) F = GmM/r² ........................ Equation 1 ( when it involves two object of different masses on the earth)
(ii) F = mg ............................... Equation 2 ( when it involves one mass and the gravitational field).
Given: m = 17 kg, g = 8.8 m/s²
Substituting into equation 2,
F = 17(8.8)
F = 149.6 N
F ≈ 150 N.
Thus the gravitational force = 150 N
The correct option is a. 150 N