Answer:
Power, P = 924.15 watts
Explanation:
Given that,
Length of the ramp, l = 12 m
Mass of the person, m = 55.8 kg
Angle between the inclined plane and the horizontal, 
Time, t = 3 s
Let h is the height of the hill from the horizontal,


h = 5.07 m
Let P is the power output necessary for a person to run up long hill side as :



P = 924.15 watts
So, the minimum average power output necessary for a person to run up is 924.15 watts. Hence, this is the required solution.
Answer:
The correct answer is C) Technician A and B are both correct.
Explanation:
An anti-lock braking system (ABS) is a vehicle safety system that allows the wheels of a car to maintain tractive contact with the road surface while braking, preventing the wheels from locking up (ceasing rotation) and avoiding uncontrolled skidding. It is an automated system that uses the principles of cadence braking.
Anti-lock braking systems since their invention and introduction, have been improved remarkably in a bid to further improve driver safety and comfort. <em>Recent technology not only prevents wheel lock up under braking, but can also provide data for the on board navigation system, traction control system, emergency brake assist, </em><u><em>hill start assist</em></u><em>, electronic stability control and the front-to-rear brake bias</em>. None of the above would be possible without wheel speed sensors.
The Tire Pressure Monitoring System (TMPS) is an electronic system in your vehicle that monitors your tire air pressure and alerts you when it falls dangerously low.
Indirect TPMS works with your car’s Antilock Braking System’s (ABS) wheel speed sensors. If a tire’s pressure is low, it will roll at a different wheel speed than the other tires. This information is detected by your car’s computer system, which triggers the dashboard indicator light.
Cheers!
Answer:
The correct prediction will be:
The temperature of the surface of the ball bearing when rubbed over glass will be the least.
The incorrect prediction:
The tennis ball over the linoleum floor will have no friction, as the temperatures will not change.
Answer
given,
height of the dam = 15 m
effective area of water = 2.3 x 10⁻³ m²
Using energy conservation


v = 17.15 m/s
discharge of water
Q = A V
Q = 2.3 x 10⁻³ x 17.15
Q = 0.039 m³/s
Answer:

Explanation:
If the stone will reach the top position of flag pole at t = 0.5 s and t = 4.1 s
so here the total time of the motion above the top point of pole is given as

now we have



so this is the speed at the top of flag pole
now we have



now the height of flag pole is given as


