U = 0, initial vertical velocity
Neglect air resistance, and g = 9.8 m/s².
The time, t, required for the pen to attain a vertical velocity of 19.62 m/s is given by
19.62 m/s = 0 + (9.8 m/s²)*(t s)
t = 19.62/9.8 = 2.00 s
Answer: 2.0 s
Answer:
2.5 ms
Explanation:
v = Speed of sound in air = 343 m/s
f = Frequency = 200 Hz
Wavelength is given by

In the case of destructive interference, path difference is given by

Delay is givenn by

The minimum headphone delay, that will cancel this noise is 2.5 ms
Answer:
The correct answer is C) Technician A and B are both correct.
Explanation:
An anti-lock braking system (ABS) is a vehicle safety system that allows the wheels of a car to maintain tractive contact with the road surface while braking, preventing the wheels from locking up (ceasing rotation) and avoiding uncontrolled skidding. It is an automated system that uses the principles of cadence braking.
Anti-lock braking systems since their invention and introduction, have been improved remarkably in a bid to further improve driver safety and comfort. <em>Recent technology not only prevents wheel lock up under braking, but can also provide data for the on board navigation system, traction control system, emergency brake assist, </em><u><em>hill start assist</em></u><em>, electronic stability control and the front-to-rear brake bias</em>. None of the above would be possible without wheel speed sensors.
The Tire Pressure Monitoring System (TMPS) is an electronic system in your vehicle that monitors your tire air pressure and alerts you when it falls dangerously low.
Indirect TPMS works with your car’s Antilock Braking System’s (ABS) wheel speed sensors. If a tire’s pressure is low, it will roll at a different wheel speed than the other tires. This information is detected by your car’s computer system, which triggers the dashboard indicator light.
Cheers!
Hey there!
The pressure under a liquid column can be , calculated using the following formula :
P = p x g x h
P atm = 1.013 x 10⁵ Pa
g = 9.8 m/s²
h = ?
h = P / ( p x g ) =
h= ( 1.013 x 10⁵ Pa ) / ( 900 x 9.8 ) =
h = ( 1.013 x 10⁵ ) / ( 8820 ) =
h = 11.48 m ≈ 11.50 m
Hope this helps!
The frequency of the radio station is

For radio waves (which are electromagnetic waves), the relationship between frequency f and wavelength

is

where c is the speed of light. Substituting the frequency of the radio station, we find the wavelength: