AgI has a higher melting point than vanillin because it is an ionic compound. The bonds are held more tightly together than in vanillin because it is a covalent compound. Ionic bonds have a higher melting point because the electrons are being transferred from one atom to the other.
The total energy can be found by adding the different energies:
628 + 15,600 + 712
= 16.94 kJ
Answer:
D
Explanation:
We can use the mole ratio to calculate the partial pressure. The total number of moles is 0.2 + 0.2 + 0.1 = 0.5 moles
Now, we know that the mole fraction of the argon gas would be 0.2/0.5
The partial pressure is as follows. To calculate this, we simple multiply the number of moles by the total pressure.
0.2/0.5 * 5 = 1.0/0.5 = 2.00atm
D
Le Chatelier's principle simply explains how equilibria change as you change the conditions of a reaction. If you have a reaction that is at equilibrium lets say (A + 2B <--> C + D) by removing C or D we can drive the reaction forward and products more products. I can provide a more in-depth description if needed.
Answer:


Explanation:
<u>Calculation of the mass of chromium as:-
</u>
Moles = 1.002 moles
Molar mass of chromium = 51.9961 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

<u>Calculation of the mass of neon as:-
</u>
Moles =
moles
Molar mass of neon = 20.1797 g/mol
Thus,
