Answer:d
Explanation:
Given systems are state of matter and do not contain any heat instead Heat is required to change Phase or raise the temperature of the particular system.
For example 600 kg of ice at 
Heat Required to convert it to water at
is

Where L=latent heat of Fusion 


Step 2: calculate A and B magnitudes
Step 3: calculate x, y components
Step 4: sum vector components
Step 5: calculate magnitude of R
Step 6: calculate direction of R
Answer:
THE ANSWER IS: contains nearly all of the atom's volume.
Explanation:
Answer:
12 N/cm²
Explanation:
From the question given above, the following data were obtained:
Weight (W) of block = 240 N
Area (A) = 20 cm²
Pressure (P) =?
Next, we shall determine the force exerted by the block. This can be obtained as follow:
Weight (W) of block = 240 N
Force (F) =.?
Weight and force has the same unit of measurement. Thus, we force applied is equivalent to the weight of the block. Thus,
Force (F) = Weight (W) of block = 240 N
Force (F) = 240 N
Finally, we shall determine the pressure on the floor as follow:
Force (F) = 240 N
Area (A) = 20 cm²
Pressure (P) =?
P = F/A
P = 240 / 20
P = 12 N/cm²
Therefore, the pressure on the floor is 12 N/cm².
Answer:
E = 1.25×10¹³ N/m²
Explanation:
Young's modulus is defined as:
E = stress / strain
E = (F / A) / (dL / L)
E = (F L) / (A dL)
Given:
F = 10 kg × 9.8 m/s² = 98 N
L = 1 m
dL = 10⁻⁵ m
A = π/4 (0.001 m)² = 7.85×10⁻⁷ m²
Solve:
E = (98 N × 1 m) / (7.85×10⁻⁷ m² × 10⁻⁵ m)
E = 1.25×10¹³ N/m²
Round as needed.