Answer:
t = 2 s
Explanation:
As we know that fish is pulled upwards with uniform maximum acceleration
then we will have

here we know that maximum possible acceleration of so that string will not break is given as

now we have


now for such acceleration we can use kinematics


t = 2 s
Answer:
The distance between the places where the intensity is zero due to the double slit effect is 15 mm.
Explanation:
Given that,
Distance between the slits = 0.04 mm
Width = 0.01 mm
Distance between the slits and screen = 1 m
Wavelength = 600 nm
We need to calculate the distance between the places where the intensity is zero due to the double slit effect
For constructive fringe
First minima from center

Second minima from center

The distance between the places where the intensity is zero due to the double slit effect



Put the value into the formula



Hence, The distance between the places where the intensity is zero due to the double slit effect is 15 mm.
Answer:
The end of the meter stick with the deflated balloon should have risen into the air. ... The only way the balloon could have lost mass is if the air that was inside it has mass. With this experiment you have shown that air takes up space and has mass, so you have proven that air is matter.
Explanation:
Answer:
(a) Eₐ = 6.36 J/s
(b) Eₐ = 4.64 J/s
Explanation:
Stefan-Boltzmann law: States that the total energy per second radiated or absorbed by a black body is directly proportional to the absolute temperature.
Using, Stefan-Boltzmann equation
Eₐ =eσAT⁴ ................ Equation 1
where Eₐ = Radiant energy absorbed per seconds, e = emissivity, σ = stefan - boltzman constant, A = Surface area. and T = temperature in kelvin
(a) Where e = 0.89, σ = 5.67 ×10⁻⁸ watt/m²/K⁴, A = 140 cm² = 140 cm²(m²/10000cm²) = 0.014 m², T = 35 °C = (35 + 273) K = 308 K.
Applying these values in equation 1 above,
Eₐ = 0.89 × 5.67 ×10⁻⁸ × 0.014 × (308)⁴
Eₐ =6.36 J/s
(b) when e = 0.65,
∴ Eₐ = 0.65 × 5.67 × 10⁻⁸ × 0.014 × (308)⁴
Eₐ = 4.64 J/s