The pH of a buffer solution : 4.3
<h3>Further explanation</h3>
Given
0.2 mole HCNO
0.8 mole NaCNO
1 L solution
Required
pH buffer
Solution
Acid buffer solutions consist of weak acids HCNO and their salts NaCNO.
![\tt \displaystyle [H^+]=Ka\times\frac{mole\:weak\:acid}{mole\:salt\times valence}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctt%20%5Cdisplaystyle%20%5BH%5E%2B%5D%3DKa%5Ctimes%5Cfrac%7Bmole%5C%3Aweak%5C%3Aacid%7D%7Bmole%5C%3Asalt%5Ctimes%20valence%7D)
valence according to the amount of salt anion
Input the value :
![\tt \displaystyle [H^+]=2.10^{-4}\times\frac{0.2}{0.8\times 1}\\\\(H^+]=5\times 10^{-5}\\\\pH=5-log~5\\\\pH=4.3](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctt%20%5Cdisplaystyle%20%5BH%5E%2B%5D%3D2.10%5E%7B-4%7D%5Ctimes%5Cfrac%7B0.2%7D%7B0.8%5Ctimes%201%7D%5C%5C%5C%5C%28H%5E%2B%5D%3D5%5Ctimes%2010%5E%7B-5%7D%5C%5C%5C%5CpH%3D5-log~5%5C%5C%5C%5CpH%3D4.3)
Answer:
Concentration of sulfuric acid in the acid rain sample is 0.0034467 mol/L.
Explanation:
Volume of NaOH = 1.7 ml = 0.0017 L
Molarity of NaOH = 0.0811 M
Moles of NaOH = n
n = 0.0001378 mol

According to reaction, 2 mol of NaOH neutralize 1 mol of sulfuric acid.
Then 0.0001378 mol of NaOH will neutralize:
of sulfuric acid.
Concentration of sulfuric acid in the acid rain sample: x

Concentration of sulfuric acid in the acid rain sample is 0.0034467 mol/L.
The Molecule of Sodium Formate along with Formal Charges (in blue) and lone pair electrons (in red) is attached below.
Sodium Formate is an ionic compound made up of a positive part (Sodium Ion) and a polyatomic anion (Formate).
Nomenclature:
In ionic compounds the positive part is named first. As sodium ion is the positive part hence, it is named first followed by the negative part i.e. formate.
Name of Formate:
Formate ion has been derived from formic acid ( the simplest carboxylic acid). When carboxylic acids looses the acidic proton of -COOH, they are converted into Carboxylate ions.
E.g.
HCOOH (formic acid) → HCOO⁻ (formate) + H⁺
H₃CCOOH (acetic acid) → H₃CCOO⁻ (acetate) + H⁺
Formal Charges:
Formal charges are calculated using following formula,
F.C = [# of Valence e⁻] - [e⁻ in lone pairs + 1/2 # of bonding electrons]
For Oxygen:
F.C = [6] - [6 + 2/2]
F.C = [6] - [6 + 1]
F.C = 6 - 7
F.C = -1
For Sodium:
F.C = [1] - [0 + 0/2]
F.C = [1] - [0]
F.C = 1 - 0
F.C = +1
Answer:
the solid materials will disappear after mixing with a liquid material
plsss mark me as brainliest answer plsssssssss
Answer:
The answer to your question is T1 = 384.7 °K
Explanation:
Data
Volume 1 = V1 = 45.7 l
Temperature 1 = T1 = ?
Volume 2 = V2 = 33.9 l
Temperature 2 = T2 = 12.4°C
To solve this problem use Charles' law
V1/T1 = V2/T2
T1 = V1T2/V2
-Convert temperature to °K
T2 = 12.4 + 273 = 285.4°K
-Substitution
T1 = (45.7 x 285.4) / 33.9
-Simplification
T1 = 13042.8 / 33.9
-Result
T1 = 384.7 °K