Answer:
a) The maximum possible acceleration the truck can give the SUV is 7.5 meters per second squared
b) The force of the SUV's bumper on the truck's bumper is 18000 newtons
Explanation:
a) By Newton's second law we can find the relation between force and acceleration of the SUV:

With F the maximum force the truck applies to the SUV, m the mass of the SUV and a the acceleration of the SUV; solving for a:

b) Because at this acceleration the truck's bumper makes a force of 18000 N on the SUV’s bumper by Third Newton’s law the force of the SUV’s bumper on the truck’s bumper is 18000 N too because they are action-reaction force pairs.
Answer:
(a). The initial velocity is 28.58m/s
(b). The speed when touching the ground is 33.3m/s.
Explanation:
The equations governing the position of the projectile are


where
is the initial velocity.
(a).
When the projectile hits the 50m mark,
; therefore,

solving for
we get:

Thus, the projectile must hit the 50m mark in 1.75s, and this condition demands from equation (1) that

which gives

(b).
The horizontal velocity remains unchanged just before the projectile touches the ground because gravity acts only along the vertical direction; therefore,

the vertical component of the velocity is

which gives a speed
of


Answer:
Explanation:
In first case we are interested in one time 6 in six rolls
Thus probability = number of chances required/Total chances
= 1/6
Similarly in the second case probability = 2/12 = 1/6
In the same way in last case probability = 100/600 = 1/6
The probability is the same . Thus all the cases has equal chances