Anything that's not supported and doesn't hit anything, and
doesn't have any air resistance, gains 9.8 m/s of downward
speed every second, on account of gravity. If it happens to
be moving up, then it loses 9.8 m/s of its upward speed every
second, on account of gravity.
(64.2 m/s) - [ (9.8 m/s² ) x (1.5 sec) ]
= (64.2 m/s) - [ 14.7 m/s ]
= 49.5 m/s . (upward)
Explanation:
It is given that,
Speed of the jet airplane with respect to air,
If the wind at the airliner’s cruise altitude is blowing at 100 km/h from west to east, 
(A) Let
is the speed of the airliner relative to the ground if the airplane is flying from west to east,

(B) Let
is the speed of the airliner relative to the ground if the airplane is flying from east to west,

Hence, this is the required solution.
This looks like the photo electric effect ... classical physics reckoned that if you shone an intense enough light beam on a metal you could get electrons ejected from the metal (maybe in analogy to thermionic emission - heat). It sort of "forgot" about the frequency and photon/particle nature of light.
Enter the "photo electric" effect experiment, Einstein's explanation, and the Nobel committee having an excuse to award E a Nobel prize, even though said prize was probably more for relativity.
Answer:
2014.44 N
Explanation:
mass of spacecraft, m = 1850 kg
distance r = 3 x R
where r be the radius of earth.
g be the acceleration due to gravity on the surface of earth and g' be the acceleration due to gravity at height


g' = g / 9
g' = 9.8 / 9 = 1.089 m/s²
Force of gravity on the space craft
F = m g' = 1850 x 1.089
F = 2014.44 N
Thus, the force of gravity on the space craft at height is 2014.44 N.
The frequency of the radio station is

For radio waves (which are electromagnetic waves), the relationship between frequency f and wavelength

is

where c is the speed of light. Substituting the frequency of the radio station, we find the wavelength: