Answer:bowling ball has greater kinetic energy
Explanation:
Kinetic energy of bowling ball:
mass=m=5kg
Velocity=v=6m/s
Kinetic energy =ke
Ke=0.5 x m x v x v
Ke=0.5 x 5 x 6 x 6
Ke=90J
Kinetic energy of ship:
mass=m=120000kg
velocity=v=0.02m/s
Ke=0.5 x m x v x v
Ke=0.5 x 120000 x 0.02 x 0.02
Ke=24J
I think the correct answer from the choices listed above is the second option. Based on this information, we can say that there are more molecules in a gram of water since more energy is required to raise the temperature 1 gram of water than to raise the temperature of 1 gram of ethanol.
Answer:A
Explanation:Find attached picture file for details
Answer:
Explanation:
Let the magnetic field be B = B₁i + B₂j + B₃k
Force = I ( L x B ) , I is current , L is length and B is magnetic field .
In the first case
force = - 2.3 j N
L = 2.5 i
puting the values in the equation above
- 2.3 j = 8 [ 2.5 i x ( B₁i + B₂j + B₃k )]
= - 20 B₃ j + 20 B₂ k
comparing LHS and RHS ,
20B₃ = 2.3
B₃ = .115
B₂ = 0
In the second case
L = 2.5 j
Force = I ( L x B )
2.3i−5.6k = 8 ( 2.5 j x (B₁i + B₂j + B₃k )
= - 20 B₁ k + 20B₃ i
2.3i−5.6k = - 20 B₁ k + 20B₃ i
B₃ = .115
B₁ = .28
So magnetic field B = .28 i + .115 B₃
Part A
x component of B = .28 T
Part B
y component of B = 0
Part C
z component of B = .115 T .
Answer:
A) T1 = 566 k = 293°C
B) T2 = 1132 k = 859°C
Explanation:
A)
The average kinetic energy of the molecules of an ideal gas is givwn by the formula:
K.E = (3/2)KT
where,
K.E = Average Kinetic Energy
K = Boltzman Constant
T = Absolute Temperature
At 10°C:
K.E = K10
T = 10°C + 273 = 283 K
Therefore,
K10 = (3/2)(K)(283)
FOR TWICE VALUE OF K10:
T = T1
Therefore,
2 K10 = (3/2)(K)(T1)
using the value of K10:
2(3/2)(K)(283) = (3/2)(K)(T1)
<u>T1 = 566 k = 293°C</u>
<u></u>
B)
The average kinetic energy of the molecules of an ideal gas is given by the formula:
K.E = (3/2)KT
but K.E is also given by:
K.E = (1/2)(m)(vrms)²
Therefore,
(3/2)KT = (1/2)(m)(vrms)²
vrms = √(3KT/m)
where,
vrms = Root Mean Square Velocity of Molecule
K = Boltzman Constant
T = Absolute Temperature
m = mass
At
T = 10°C + 273 = 283 K
vrms = √[3K(283)/m]
FOR TWICE VALUE OF vrms:
T = T2
Therefore,
2 vrms = √(3KT2/m)
using the value of vrms:
2√[3K(283)/m] = √(3KT2/m)
2√283 = √T2
Squaring on both sides:
(4)(283) = T2
<u>T2 = 1132 k = 859°C</u>