Using ideal gas equation,
P\times V=n\times R\times T
Here,
P denotes pressure
V denotes volume
n denotes number of moles of gas
R denotes gas constant
T denotes temperature
The values at STP will be:
P=100 kPa
T=293 K
R=8.314472 L kPa K⁻¹ mol⁻¹
Number of moles of gas=3.43 mole
Putting all the values in the above equation,

V=83.55 L
So the volume will be 83.55 L.
83.55 L of radon gas would be in 3.43 moles at room temperature and pressure (293 K and 100 kPa).
Hello there!
To determine the fraction of the hydrogen atom's mass that is in the nucleus, we have to keep in mind that
a Hydrogen atom has 1 proton and 1 electron.
Protons are in the nucleus while electrons are in electron shells surrounding the nucleus.
The mass of the nucleus will be equal to the mass of 1 proton and we can express the fraction as follows:

So, the fraction of the hydrogen atom's mass that is in the nucleus is
0,9995. That means that almost all the mass of this atom is at the nucleus.
Have a nice day!
MgBr2, 3 ions per mole=best conductor
KBr, 2 ions per mole, 2nd best conductor
Benzoic acid, weak acid, slightly ionized, weak conductor
Sugar, molecular, non ionized, non conductor
The one property that you can always depend on to change vapor pressure is temperature. So as the water's temperature increases so does the vapor pressure. The warmer the water, the higher the vapor pressure.
Blank one: Hot water
Blank Two: Temperature
Answer:
Mass released = 8.6 g
Explanation:
Given data:
Initial number of moles nitrogen= 0.950 mol
Initial volume = 25.5 L
Final mass of nitrogen released = ?
Final volume = 17.3 L
Solution:
Formula:
V₁/n₁ = V₂/n₂
25.5 L / 0.950 mol = 17.3 L/n₂
n₂ = 17.3 L× 0.950 mol/25.5 L
n₂ = 16.435 L.mol /25.5 L
n₂ = 0.644 mol
Initial mass of nitrogen:
Mass = number of moles × molar mass
Mass = 0.950 mol × 28 g/mol
Mass = 26.6 g
Final mass of nitrogen:
Mass = number of moles × molar mass
Mass = 0.644 mol × 28 g/mol
Mass = 18.0 g
Mass released = initial mass - final mass
Mass released = 26.6 g - 18.0 g
Mass released = 8.6 g