The answer to this question would be: <span>thermal metamorphism
</span>
Metamorphism is a change in the mineral texture without causing the rock to become liquid/magma. In this case, the metamorphic change to the rock is caused by the heat energy or thermal energy of the magma. This kind of mechanism is also called contact mechanism as the thermal energy is transferred by contact so this question option is a bit ambiguous.
Answer:
<h3>
moles of carbon dioxide=13.95mol</h3>
Explanation:
First wrie down the balance chemical reaction:

Combustion reaction: The reacion in which hydrocarbon is burnt in the presence of oxygen gas and it releases heat and this reaction exothermic because heat of cumbustion is negative.
eg. burning of methane
By using unitry method,
From the above balanced reaction it is clearly that,
from 1 mole of propane 3 moles of carbon dioxide is formed
there fore,
from 4.65 mole of propane
moles of carbon dioxide will form
moles of carbon dioxide=13.95mol
The answer is electron.
The nucleus of a neutral potassium atom is "surrounded" by electron.
The neutral potassium atom contains equal number of protons and neutrons, and there are 19 electrons and 19 protons while 20 neutrons.
20 protons and 20 neutrons are there in the nucleus while 19 electrons surrounds the nucleus in different orbits .
The composite material is composed of carbon fiber and epoxy resins. Now, density is an intensive unit. So, to approach this problem, let's assume there is 1 gram of composite material. Thus, mass carbon + mass epoxy = 1 g.
Volume of composite material = 1 g / 1.615 g/cm³ = 0.619 cm³
Volume of carbon fibers = x g / 1.74 g/cm³
Volume of epoxy resin = (1 - x) g / 1.21 g/cm³
a.) V of composite = V of carbon fibers + V of epoxy resin
0.619 = x/1.74 + (1-x)/1.21
Solve for x,
x = 0.824 g carbon fibers
1-x = 0.176 g epoxy resins
Vol % of carbon fibers = [(0.824/1.74) ÷ 0.619]*100 =<em> 76.5%</em>
b.) Weight % of epoxy = 0.176 g epoxy/1 g composite * 100 = <em>17.6%</em>
Weight % of carbon fibers = 0.824 g carbon/1 g composite * 100 = <em>82.4%</em>
Answer:
C : t-BuOMe
Explanation:
The tert -butanol is a tertiary alcohol and when chloride ion attacks the carbocation, it forms t-BuCl.
The reaction of tert-butyl chloride or t-BuCl ((CH3)3C−Cl) with methanol and MeOH (CH3−OH) gives the product tert-Butyl methyl ether or t-BuOMe (CH3)3C−OCH3:
(CH3)3C−Cl + CH3−OH => (CH3)3C−OCH3 + HCl
Hence, the correct asnwer is C : t-BuOMe