Answer:
Chemical energy is converted to thermal energy and electrical energy.
Explanation:
The sugar present in the apple is broken down into Glucose. This is chemical energy stored in the apple which is broken down into energy which is utilized by body for everyday works. The chemical energy gets converted to thermal energy which warms the body and electrical energy due to which the heart beats.
Answer:
W = 172.5 J
Explanation:
given,
mass of the fruit crate = 14.5 kg
initial velocity to lift = 0.500 m/s
increase in the tension = 150 N
lift of crate = 1.15 m
work done by the tension = ?
work done = force x displacement
W = F s cos θ
θ = 0°
W = F s x cos 0
W = 150 x 1.15 x 1
W = 172.5 J
Work done on the crate by the tension force = W = 172.5 J
Say the initial point is (0,0)
The final point is
x = 200 + 135*cos(30) = 200 + 135*sqrt(3)/2 = 316.91 ft
y = 135*sin(30) = 135/2 = 67.5 ft
Resultant vector = (316.91, 67.5) - (0,0) = 316.91, 67.5) ft
Answer:
Picasso’s artistic achievements were in large part the result of his contribution to help bring the Nazi' devastating casual bombing and Spanish civil war in Guernica to the world's attention through his paintings.
Answer:
a) 14.2 atm
b) 4.46 atm
c) 1.06 atm
Explanation:
For an ideal gas,
PV = nRT
P = pressure of the gas
V = volume occupied by the gas
n = number of moles of the gas
R = molar gas constant = 0.08206 L.atm/mol.K
T = temperature of the gas in Kelvin
a) For HF,
P =?, V = 2.5L, n = 1.35 moles, T = 320K
P = 1.35 × 0.08206 × 320/2.5
P = 14.2 atm
b) For NO₂
P =?, V = 4.75L, n = 0.86 moles, T = 300K
P = 0.86 × 0.08206 × 300/4.75
P = 4.46 atm
c) For CO₂
P =?, V = 5.5 × 10⁴ mL = 55L, n = 2.15 moles, T = 57°C = 330K
P = 2.15 × 0.08206 × 330/55
P = 1.06 atm