Initial volume of mercury is
V = 0.1 cm³
The temperature rise is 35 - 5 = 30 ⁰C = 30 ⁰K.
Because the coefficient of volume expansion is 1.8x10⁻⁴ 1/K, the change in volume of the mercury is
ΔV = (1.8x10⁻⁴ 1/K)*(30 ⁰K)(0.1 cm³) = 5.4x10⁻⁴ cm³
The cross sectional area of the tube is
A = 0.012 mm² = (0.012x10⁻² cm²).
Therefore the rise of mercury in the tube is
h = ΔV/A
= (5.4x10⁻⁴ cm³)/(0.012x10⁻² cm²)
= 4.5 cm
Answer: 4.5 cm
1) metal
Even though metalloids are also conductors of heat and electricity, malleable they are not as good as metals.
Metals are very good conductors of electricity and heat. They are also very hard to touch. Noble gases and non metals are the exact opposite in physical and chemical properties. Metals readily react with oxygen.
Answer
given,
mass of the ball = 3 kg
swing in vertical circle with radius = 2 m
work done by the gravity = ?
work done by the tension = ?
Work done by the gravity = - m g Δh
Δ h = 2 + 2 = 4 m
Work done by the gravity =
= -117.6 J
work done by gravity is equal to -117.6 J
Work done by tension will be equal to zero.
Zero because tension is always perpendicular to velocity
work done by tension is equal to 0 J
Answer:
They two waves has the same amplitude and frequency but different wavelengths.
Explanation: comparing the wave equation above with the general wave equation
y(x,t) = Asin(2Πft + 2Πx/¶)
Let ¶ be the wavelength
A is the amplitude
f is the frequency
t is the time
They two waves has the same amplitude and frequency but different wavelengths.