The correct answer is 17.24 m/s. You get the answer by subtracting the two heights of the tracks which are 36.5 and 10.8 m, and the answer is 25.7. Since you already know the height at which the kinetic energy will be coming from, you then divide the amount of weight the roller coaster has to the distance it needs to travel in order for you to determine the speed of the car. So that is, 4,357 kg and 25.7 m and the answer is 169 kg/m. Dividing it to the earth's gravity of 9.8 m/s you'll get 17.24 m/s.
Answer:
Explanation:
Two frequencies with magnitude 150 Hz and 750 Hz are given
For Pipe open at both sides
fundamental frequency is 150 Hz as it is smaller
frequency of pipe is given by

where L=length of Pipe
v=velocity of sound
for n=1
and f=750 is for n=5
thus there are three resonance frequencies for n=2,3 and 4
For Pipe closed at one end
frequency is given by

for n=0


for n=2

Thus there is one additional resonance corresponding to n=1 , between
and 
Answer:
Explanation:
Impulse = change in momentum
mv - mu , v and u are final and initial velocity during impact at surface
For downward motion of baseball
v² = u² + 2gh₁
= 2 x 9.8 x 2.25
v = 6.64 m / s
It becomes initial velocity during impact .
For body going upwards
v² = u² - 2gh₂
u² = 2 x 9.8 x 1.38
u = 5.2 m / s
This becomes final velocity after impact
change in momentum
m ( final velocity - initial velocity )
.49 ( 5.2 - 6.64 )
= .7056 N.s.
Impulse by floor in upward direction
= .7056 N.s
Answer:
= 85.89 ° C
Explanation:
The linear thermal expansion process is given by
ΔL = L α ΔT
For the three-dimensional case, the expression takes the form
ΔV = V β ΔT
Let's apply this equation to our case
ΔV / V = -0.507% = -0.507 10-2
ΔT = (ΔV / V) 1 /β
ΔT = -0.507 10⁻² 1 / 1.15 10⁻³
ΔT = -4.409
–T₀ = 4,409
= T₀ - 4,409
= 90.3-4409
= 85.89 ° C
It forms mountains and sometimes islands.