Answer:
a) L = 0.75m f₁ = 113.33 Hz
, f₃ = 340 Hz, b) L=1.50m f₁ = 56.67 Hz
, f₃ = 170 Hz
Explanation:
This resonant system can be simulated by a system with a closed end, the tile wall and an open end where it is being sung
In this configuration we have a node at the closed end and a belly at the open end whereby the wavelength
With 1 node λ₁ = 4 L
With 2 nodes λ₂ = 4L / 3
With 3 nodes λ₃ = 4L / 5
The general term would be λ_n= 4L / n n = 1, 3, 5, ((2n + 1)
The speed of sound is
v = λ f
f = v / λ
f = v n / 4L
Let's consider each length independently
L = 0.75 m
f₁ = 340 1/4 0.75 = 113.33 n
f₁ = 113.33 Hz
f₃ = 113.33 3
f₃ = 340 Hz
L = 1.5 m
f₁ = 340 n / 4 1.5 = 56.67 n
f₁ = 56.67 Hz
f₃ = 56.67 3
f₃ = 170 Hz
Answer:
Explanation:
angular momentum of the putty about the point of rotation
= mvR where m is mass , v is velocity of the putty and R is perpendicular distance between line of velocity and point of rotation .
= .045 x 4.23 x 2/3 x .95 cos46
= .0837 units
moment of inertia of rod = ml² / 3 , m is mass of rod and l is length
= 2.95 x .95² / 3
I₁ = .8874 units
moment of inertia of rod + putty
I₁ + mr²
m is mass of putty and r is distance where it sticks
I₂ = .8874 + .045 x (2 x .95 / 3)²
I₂ = .905
Applying conservation of angular momentum
angular momentum of putty = final angular momentum of rod+ putty
.0837 = .905 ω
ω is final angular velocity of rod + putty
ω = .092 rad /s .
Answer:
d = Δv(t2-t1)
Explanation:
Speed is defined as the change of displacement with respect to time. It is expressed as shown;
Speed = change in displacement/change in time
Δv = d/Δt
d = Δv*Δt
d = ΔvΔt
Δt = t2-t1
d = Δv(t2-t1)
Δv is the change in rate of speed
Δt = change in time
The correct expression for the displacement of the car during this motion is d = Δv(t2-t1)
Answer:
56400Joules
Explanation:
The quantity of heat required is expressed as;
Q = mL
m is the mass = 25g = 0.025kg
L is the latent heat of vaporization for steam = 2.256×10^6J/kg
Substitute into the formula as shown;
Q = 0.025×2.256×10^6
Q = 56400Joules
Hence the quantity of hear required is 56400Joules
Suppose the spring begins in a compressed state, so that the block speeds up from rest to 2.6 m/s as it passes through the equilibrium point, and so that when it first comes to a stop, the spring is stretched 0.20 m.
There are two forces performing work on the block: the restoring force of the spring and kinetic friction.
By the work-energy theorem, the total work done on the block between the equilbrium point and the 0.20 m mark is equal to the block's change in kinetic energy:

or

where <em>K</em> is the block's kinetic energy at the equilibrium point,

Both the work done by the spring and by friction are negative because these forces point in the direction opposite the block's displacement. The work done by the spring on the block as it reaches the 0.20 m mark is

Compute the work performed by friction:

By Newton's second law, the net vertical force on the block is
∑ <em>F</em> = <em>n</em> - <em>mg</em> = 0 ==> <em>n</em> = <em>mg</em>
where <em>n</em> is the magnitude of the normal force from the surface pushing up on the block. Then if <em>f</em> is the magnitude of kinetic friction, we have <em>f</em> = <em>µmg</em>, where <em>µ</em> is the coefficient of kinetic friction.
So we have


