X will be in group 5, since if you exchange the valencies of Na with any element on group 5, you will get Na3X
Answer:
1. observations
2. hypothesis
3. experimentation
Explanation:
Observations are made, Hypothesies are formed from observations, and experimnets help alter and comfirm hypothesis.
Answer is: 8568.71 of baking soda.
Balanced chemical reaction: H₂SO₄ + 2NaHCO₃ → Na₂SO₄ + 2CO₂ + 2H₂O.
V(H₂SO₄) = 17 L; volume of the sulfuric acid.
c(H₂SO₄) = 3.0 M, molarity of sulfuric acid.
n(H₂SO₄) = V(H₂SO₄) · c(H₂SO₄).
n(H₂SO₄) = 17 L · 3 mol/L.
n(H₂SO₄) = 51 mol; amount of sulfuric acid.
From balanced chemical reaction: n(H₂SO₄) : n(NaHCO₃) = 1 :2.
n(NaHCO₃) = 2 · 51 mol.
n(NaHCO₃) = 102 mol, amount of baking soda.
m(NaHCO₃) = n(NaHCO₃) · M(NaHCO₃).
m(NaHCO₃) = 102 mol · 84.007 g/mol.
m(NaHCO₃) = 8568.714 g; mass of baking soda.
Answer:
See explanation
Explanation:
% optical purity = specific rotation of mixture/specific rotation of pure enantiomer * 100/1
specific rotation of mixture = 23°
specific rotation of pure enantiomer = 61°
Hence;
% optical purity = 23/61 * 100 = 38 %
More abundant enantiomer = 100% - 38 % = 62%
Hence the pure (S) carvone is (-) 62° is the more abundant enantiomer.
Enantiomeric excess = 62 - 50/50 * 100 = 24%
Hence
(R) - carvone = 38 %
(S) - carvone = 62%
Answer:
[C] carbon solid
Explanation:
Pure solids and liquids are never included in the equilibrium constant expression because they do not affect the reactant amount at equilibrium in the reaction, thus since your equation has [C] as solid it will not be part of the equlibrium equation.