Answer:
112m/s
Explanation:
14x8=112 therefore meaning the zebra would run 112m/s
A. a child gently swinging on a swing at small angles all the time
Answer:
Therefore,
Current through Nichrome wire is 0.3879 Ampere.
Explanation:
Given:
Length = l = 10 meter


V = 12 Volt
To Find:
Current, I =?
Solution:
Resistance for 0.0-m long 22-gauge nichrome wire with a radius of 0.321 mm if it is connected across a 12.0-V battery given as

Where,
R = Resistance
l = length
A = Area of cross section = πr²

Substituting the values we get




Now by Ohm's Law,

Substituting the values we get

Therefore,
Current through Nichrome wire is 0.3879 Ampere.
P = m * v
v = {3i - 4j} = square root (3^2 + 4^2) = 5
P = 20 * 5
P = 100 kg m/s
Answer:
The torque on the wrench is 4.188 Nm
Explanation:
Let r = xi + yj where is the distance of the applied force to the origin.
Since x = 18 cm = 0.18 cm and y = 5.5 cm = 0.055 cm,
r = 0.18i + 0.055j
The applied force f = 88i - 23j
The torque τ = r × F
So, τ = r × F = (0.18i + 0.055j) × (88i - 23j) = 0.18i × 88i + 0.18i × -23j + 0.055j × 88i + 0.055j × -23j
= (0.18 × 88)i × i + (0.18 × -23)i × j + (0.055 × 88)j × i + (0.055 × -22)j × j
= (0.18 × 88) × 0 + (0.18 × -23) × k + (0.055 × 88) × (-k) + (0.055 × -22) × 0 since i × i = 0, j × j = 0, i × j = k and j × i = -k
= 0 - 4.14k + 0.0484(-k) + 0
= -4.14k - 0.0484k
= -4.1884k Nm
≅ -4.188k Nm
So, the torque on the wrench is 4.188 Nm