Answer:
r = 4.44 m
Explanation:
For this exercise we use the Archimedes principle, which states that the buoyant force is equal to the weight of the dislodged fluid
B = ρ g V
Now let's use Newton's equilibrium relationship
B - W = 0
B = W
The weight of the system is the weight of the man and his accessories (W₁) plus the material weight of the ball (W)
σ = W / A
W = σ A
The area of a sphere is
A = 4π r²
W = W₁ + σ 4π r²
The volume of a sphere is
V = 4/3 π r³
Let's replace
ρ g 4/3 π r³ = W₁ + σ 4π r²
If we use the ideal gas equation
P V = n RT
P = ρ RT
ρ = P / RT
P / RT g 4/3 π r³ - σ 4 π r² = W₁
r² 4π (P/3RT r - σ) = W₁
Let's replace the values
r² 4π (1.01 10⁵ / (3 8.314 (70 + 273)) r - 0.060) = 13000
r² (11.81 r -0.060) = 13000 / 4pi
r² (11.81 r - 0.060) = 1034.51
As the independent term is very small we can despise it, to find the solution
r = 4.44 m
Answer:
1 angstrom = 0.1nm
5000 angstrom = 5000/1 × 0.1nm
<h3>= 500nm</h3>

5000 angstrom = 5000 × 1 × 10^-10
<h3>= 5 × 10^-7 m</h3>
Hope this helps you
Answer:
<em>a) Fvt cosθ</em>
<em>b) Fv cosθ</em>
<em></em>
Explanation:
Each horse exerts a force = F
the rope is inclined at an angle = θ
speed of each horse = v
a) In time t, the distance traveled d = speed x time
i.e d = v x t = vt
also, the resultant force = F cosθ
Work done W = force x distance
W = F cosθ x vt = <em>Fvt cosθ</em>
<em></em>
b) Power provided by the horse P = force x speed
P = F cosθ x v
P = <em>Fv cosθ</em>
Answer:
Hello there use something that looks like this
Explanation:
This is an accurate representation of something you are working on!
As you can see the wire and the core are represented on the left and is showing how it can be represented on your right hand and how they are similar!
Answer:
46.4 s
Explanation:
5 minutes = 60 * 5 = 300 seconds
Let g = 9.8 m/s2. And
be the slope of the road, s be the distance of the road, a be the acceleration generated by Rob, 3a/4 is the acceleration generated by Jim . Both of their motions are subjected to parallel component of the gravitational acceleration
Rob equation of motion can be modeled as s = a_Rt_R^2/2 = a300^2/2 = 45000a[/tex]
Jim equation of motion is
As both of them cover the same distance
So Jim should start 346.4 – 300 = 46.4 seconds earlier than Rob in other to reach the end at the same time