They cause an increase in temp of earths atmosphere or warming by absorbing solar energy. hope this helps
Impulse = Integral of F(t) dt from 0.012s to 0.062 s
Given that you do not know the function F(t) you have to make an approximation.
The integral is the area under the curve.
The problem suggest you to approximate the area to a triangle.
In this triangle the base is the time: 0.062 s - 0.012 s = 0.050 s
The height is the peak force: 35 N.
Then, the area is [1/2] (0.05s) (35N) = 0.875 N*s
Answer> 0.875 N*s
Answer:
Final speed of the crate is 15 m/s
Explanation:
As we know that constant force F = 80 N is applied on the object for t = 12 s
Now we can use definition of force to find the speed after t = 12 s

so here we know that object is at rest initially so we have


Now for next 6 s the force decreases to ZERO linearly
so we can write the force equation as

now again by same equation we have



put t = 6 s



the sentence with leeward side and the sentence that has windward side both have errors.
Note that
1 km/h = (1000 m)/(3600 s) = 0.27778 m/s
Initial velocity, v₁ = 25 km/h = 6.9444 m/s
Final velocity, v₂ = 65 km/h = 18.0556 m/s
Time interval, dt = 6 s.
Calculate average acceleration.
a = (v₂ - v₁)/dt
= (18.0556 - 6.9444 m/s)/(6 s)
= 1.852 m/s²
Answer:
The average acceleration is 1.85 m/s² (nearest hundredth)