The object with the greater mass has a greater gravitational force and that determines what satellites orbit around it. An object with more mass will never orbit an object with less.
Answer:
The speed of the plane relative to the ground is 300.79 km/h.
Explanation:
Given that,
Speed of wind = 75.0 km/hr
Speed of plane relative to the air = 310 km/hr
Suppose, determine the speed of the plane relative to the ground
We need to calculate the angle
Using formula of angle

Where, v'=speed of wind
v= speed of plane
Put the value into the formula



We need to calculate the resultant speed
Using formula of resultant speed

Put the value into the formula



Hence, The speed of the plane relative to the ground is 300.79 km/h.
Answer:
The coefficient of kinetic friction 
Explanation:
From the question we are told that
The length of the lane is 
The speed of the truck is 
Generally from the work-energy theorem we have that

Here N is the normal force acting on the truck which is mathematically represented as
is the change in kinetic energy which is mathematically represented as
=>
=>

=> 
=> 
Explanation:
- A substance will floats if it is having lower density than the density of the liquid in which it is placed.
- A substance will sink if it is having density greater than the density of the liquid in which it is kept.
Density of corn syrup = 
1) Density of gasoline = 
Density of the gasoline is less than the the density of corn syrup which means it will float in corn syrup.
2) Density of water = 
Density of the water is less than the the density of corn syrup which means it will float in corn syrup.
3) Density of honey = 
Density of the gasoline is more than the the density of corn syrup which means it will sink in corn syrup.
4) Density of titanium = 
Density of the titanium is more than the the density of corn syrup which means it will sink in corn syrup.
Answer:
the yield of product is YP=46.835 % and the concentration of solids is
Cs = 27.33%
Explanation:
Assuming that all the solids and fats remains in the milk after the evaporation, then the mass of product mP will be
Mass of fat in 100 kg of milk = 100 kg* 0.037 = mP* 0.079
mP = 100 kg* 0.037/0.079 = 46.835 kg
then the yield YP of the product is
YP= mP / 100 kg = 46.835 kg / 100 kg = 46.835 %
YP= 46.835 %
the concentration of solids Cs is
Mass of solids in 100 kg of milk = 100 kg* 0.128 = 46.835 kg * Cs
Cs = 100 kg* 0.128 / 46.835 kg = 0.2733 = 27.33%
Cs = 27.33%