Answer:
The second knife-edge must be placed 46.2 cm from the zero mark of the rod.
Explanation:
From the law of equilibrium, ΣF = 0 and ΣM = 0.
Let R be the reaction at the knife edge. Since the weight of the rod and zinc load act downward, and we take downward position as negative
-32 N - 2 N + R = 0
-34 N = -R
R = 34 N
Also, let us assume the knife-edge is x cm from the zero mark. Taking moments about the weight and assuming the knife-edge is right of the weight of the rod. Taking clockwise moments as positive and anti-clockwise moments as negative,
-(45 - 25)2 + (x - 45)R = 0
-(20)2 + (x - 45)34 = 0
-40 = -(x - 45)34
x - 45 = 40/34
x - 45 = 1.18
x = 45 + 1.18
x = 46.18 cm
x ≅ 46.2 cm
The second knife-edge must be placed 46.2 cm from the zero mark of the rod.
Answer:
A. 0.432
B. -1.92
C. 1.44 units/second
D. -3.2 units/second
Explanation:
A. To calculate her x position, we just use the following equation of motion to find the distance traveled:

here s = displacement
t = time (in seconds)
a = acceleration
Solving for the distance, we get:

s = 0.432 m
Since 0.432 meters east is equals to 0.432 meter in the positive x-direction, the x position is also 0.432.
B. Since the skater has a constant v - velocity of -3.2 m/s, (south means negative y axis), the total distance traveled is:
Distance = speed * time = -3.2 * 0.6 = -1.92 m
The answer is -1.92 units in the y-axis.
C. The x velocity component is the final speed in the east direction, which is going to be:


v = 1.44 units/second (in positive x direction)
D. Her y velocity component does not change, since the velocity towards the south is a constant 3.2 m/s
Thus the answer is -3.2 units/second in the y-axis.
Answer:
72 J
Explanation:
Total kinetic energy will be tge sum of rotational and translational energy.
Rotational kinetic energy is given by
where I is moment of inertia which is given by
and here m is mass, r is radius. Also,
hence making \omega the subject then
where v is the velocity.
Rotational kinetic energy=
This is same as the formula for translational kinetic energy which is given by 
Therefore, total kinetic energy= 
Substituting m with 2 kg and v with 6 m/s then total energy will be 
Answer:
ΔLa/ΔLb = 1
Explanation:
The change in length of a solid is given by the following formula:
ΔL = α L ΔT
where,
ΔL = Change in length
α = coefficient of linear expansion
L = Original Length
ΔT = Change in Temperature
Since, the length and change in temperature for both rods are same. Also, the material of each rod is same, which implies that coefficient of linear expansion for both rods is same. Hence, the ratio of change in length of both rods will be:
<u>ΔLa/ΔLb = 1</u>
During the fall, the potential energy stored in the ball is converted into kinetic energy.
Thus,
PE = KE before hitting the ground
= 1/2 • mv^2
= 1/2 • 1 • 12^2
= 72J